MEB bakanının yaptığı açıklama ile gözler bakanlığa çevrildi. Eğitim yaşı 5 yaşa düşüyor. Peki bununla hedeflenen şeyler neler? Detaylar haberimizde...

Zorunlu eğitim beş yaşa düştü

Yeni MEB bakanının gelmesi ile birlikte eğitimde izlenecek yeni yol çizildi. Önümüzdeki yıl itibari ile artık zorunlu eğitim beş yaşa inecek. Bakan Mahmut Özer zorunlu eğitim yaşı olan altı yaşın beş yaşa düşürülmesi amacı ile planlama ve bütçelendirme çalışmalarının devam etmekte olduğunu ifade etti. Bu anlamda da anaokulu kapasitelerini arttırma çalışmalarına da başlandığını ve hızla devam ettiğini ifade etti.

2022-2023 eğitim dönemi itibari ile eğitimde değişiklikler yapılmaya başlanacak. Düşürülen zorunlu eğitim yaşı sayesinde çocukların okula adapte olması kolaylaşması düşünülmekte ve amaçlanmakta.

Zorunlu eğitimde bir yenilik

Gözden kaçırmayın

Mete Gazoz'un hastalığı ne? Tiki mi var? Kekeme mi? Mete Gazoz'un hastalığı ne? Tiki mi var? Kekeme mi?

Zorunlu eğitime geçilmesi ile öğrenci sayısındaki hedefi açıklayan Bakan Özer şuan okul öncesi eğitimde mevcut olan öğrenci sayısının bir milyon iki yüz yirmi bin olduğunu ve planlanan öğrenci saysının iki buçuk milyon olduğunu söyledi.

Bu anlamda anaokulu sayısında da artış yaşanacağını ve söylen Bakan ““Anaokullarındaki 406 bin dolayında olan öğrenci kapasitemizi 3 bin yeni anaokulu ile birlikte yüzde 118’lik artışla 886 bine çıkaracağız. Ana sınıflarında eğitim alan 813 bin dolayındaki öğrenci sayısını ise 1 milyon 613 bine çıkaracağız.” Şeklinde açıklamada bulundu. Bunlarla birlikte ise fırsat eşitliğinin temel hedef olduğunu ve  “Çankaya’daki okul nasılsa Silopi’deki okulda da benzer imkanları sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde ifade etti.