Ekonomi

Ziraat Katılım Hesaplama, 2019 Ekim Ayı Kar Payı Oranları ve Yüzdeleri

Ziraat Katılım kâr payı hesaplaması finansman desteği alacak kişilerin yapacakları hesaplamalardan biridir. Faizsiz kredi imkânı sunan katılım bankaları, müşterilerine kâr payı oranları ile finansman desteği sunarlar. Finansman alacak kişi de çekeceği tutarın toplam ödemesini hesaplamak için kâr payı hesaplamaları yaparlar. Ziraat Katılım kâr payı oranları ve hesaplamaları internet sitesi üzerinde bulunan hesaplama araçlarından ve banka şubelerinden yapılabilmektedir. Bu kâr payları yalnızca finansmanlarda değil, her türlü Ziraat Katılım Bankası’nın bankacılık işlemlerinde karşınıza çıkacaktır.

Ziraat Katılım Bankası Kâr Payı Oranları

Ziraat Katılım kâr payları, helal bankacılık prensiplerine uygun olarak verilen ve faizle alakası olmayan ek oranlardır. Ziraat Katılım Bankası ve diğer katılım bankaları, mudarebe ortaklığıyla katılma hesaplarından ve diğer bankacılık ürünlerinden fon toplarlar ve ele edilen bu kâr payı oranlarını diğer finansman ürünlerinde kullanırlar. Kâr payları, yıllık ya da vade sonunda elde edilir ve dönem kârı üzerinden hesaplanarak dağıtılır.

 • Klasik katılma hesabı yıllık net oran %11,90, brüt olarak %14,00 şeklidedir.
 • Ara dönem ödemeli katılım hesabı yıllık brüt ve net olarak %14,00 olarak hesaplanmaktadır.
 • 10.000 TL için yıllık kar payı ödemeli ara dönem katılım hesabı brüt ve net olarak %17,32 olarak uygulanmaktadır.

Her finansman türünün kâr payı oranı farklılık göstermektedir. Ayrıca bu kâr payları güncel olarak hesaplanması gereken oranlardır. Bulunduğunuz dönemdeki son kâr payı oranlarıyla finansman hesaplaması yaparsınız. Bunun için Ziraat Katılım Bankası’nın internet sitesi üzerinde bulunan hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu hesaplama aracı ile hem kâr payı hem de bu kâr paylarıyla finansmanlarınızı hesaplayabilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası’nda Kâr Payı Hesaplama

Ziraat Katılım kâr payı hesaplama işlemleri www.ziraatkatilim.com.tr internet sitesi üzerinde bulunan hesaplama aracı ile yapılmaktadır. Kâr payları işlem yaptığınız gün dağıtılan tutarlarla hesaplanmaktadır. Bu sebeple finansmanı kullanacağınız zaman güncel olarak hesaplama yapılması tavsiye edilir. En doğru hesaplama bu şekilde ortaya çıkacaktır.

 • Hesaplama yapabilmek için ilk önce hesaplamaya konu olacak ürünü seçmeniz gerekir.
 • Bu ürünler, Klasik Katılma Hesabı ve Ara Dönem Ödemeli Katılım Hesaplarıdır.
 • Ürünü seçtikten sonra kullanacağınız para birimini (Türk Lirası, Euro, Dolar ya da kıymetli madenlerden olan Altın) ve ana parayı seçmelisiniz.
 • Son olarak vade seçimi yapılır. Ziraat Katılım Bankası’nın sunduğu vadeler 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 12 aylık ve esnek vade çeşitleridir.
 • Sizden istenilen tüm bilgileri girdikten sonra kâr payı hesaplamasını yapabilirsiniz. Hesaplama sonucunda sizlere seçtiğiniz para biriminde net getiri, brüt getiri ve yıllık net oran ile brüt oran gösterilecektir.

Ziraat Katılım Bankası Finansman Hesaplaması

Ziraat Katılım finansman hesaplaması, kâr oranları ile yapacağınız finansman hesaplamalarıdır. Bankanın biriken fonları ile finansman desteği almak istiyorsanız, faizlerden değil bu kâr payı oranlarından yararlanırsınız. Finansman hesaplamaları da kâr payı hesaplamaları gibi internet sitesi üzerinde bulunan hesaplama aracından yapılmaktadır.

 • Öncelikle hizmet almak istediğiniz finansman türünü girmeniz gerekir. Her finansman türünde alacağınız kâr payı oranı farklılık göstermektedir. Örneğin konut finansmanı çekmek isterseniz sunulan kâr oranı %0,99 olarak karşınıza çıkar.
 • Aylık kâr oranıyla hesaplanacak bu finansman için bir sonraki aşama destek almak istediğiniz tutarı ve ödeme yapacağınız vade sayısını seçmektir. Sizden istenilen tüm bilgileri girdikten sonra hesaplama yapabilir ve ödeme planını görebilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası Kâr Payı Paylaşım Oranları

Ziraat Katılım kâr payı paylaşımı, TL Katılma Hesabı, Yabancı Para Katılma Hesabı, Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Katılma Hesabı ve Altın Katılma Hesabı seçenekleri için paylaştırılan kâr paylarının oranlarıdır. Ziraat Katılım kâr payı oranları her hesap türü için ayrı tablolarda verilmektedir. Bu tabloda açılış bakiyesinin yanında 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ve 1 yıldan uzun vadelerle paylaşım oranları sunulmaktadır. Ayrıca stopaj oranlarını da buradan takip edebilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası’nın kâr payı oranlı hesapları ve detayları şu şekildedir:

Ziraat Katılım Bankası TL Katılma Hesabı

Ziraat Katılım TL Katılma Hesabı ürününde, bankanın faizsiz olarak yürüttüğü bankacılık işlemlerini toplanan fonlarla elde edilen kâr paylarından yararlanarak yaparsınız. Bu sayede tasarruflarını katılım bankası güvencesiyle Ziraat’tan yapmış olursunuz.

 • Türk Lirası Katılma Hesabı ile 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık vadelerde açabilir, vade sonunda toplanan kâr paylarından yararlanabilirsiniz.
 • Dilerseniz 1 yıldan uzun vadeli dönemsel kâr payı ödemeli olarak da hesap açabilirsiniz.
 • Ziraat Katılım Bankası’nın Türk Lirası Katılma Hesabı’nda vadeniz bittiğinde kâr payını ve ana parayı beraber hesaplayıp, değerlendirebilirsiniz.
 • Bu hesapta hesabın açıldığı zamanda geçerli olan kâr payı ve zarar payı geçerlidir. Bunlar hesap cüzdanlarına kaydedilir ve vade bitimine kadar bu oranlar geçerli olur. Herhangi bir artış ya da eksilme görülmez.

Ziraat Katılım Bankası’ndan Yabancı Para Katılma Hesabı

Yabancı Para Katılma Hesabı, birikimlerini yabancı para ile yapacak kişilere Ziraat Katılım Bankası’nda faizsiz fon kullanma seçenekleri sunar ve bu sayede elde edilen kârlardan yararlanma fırsatı verir. Bu hesap için sunulan vadeler 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıldır. Ayrıca bu vadelerin dışında 1 yıl ve daha uzun süreli dönemsel kâr payı ödemeli hesap seçeneği de bulunur.

 • Bu hesabı Euro ve Dolar gibi bankaca geçerli yabancı para birimlerinde açabilirsiniz.
 • Yabancı Para Katılma Hesabı ile vade süresi bittiğinde ana para ile kâr payını beraber değerlendirebilirsiniz.
 • Kâr ve zarara katılma oranları hesabı açtığınız günün oranları olarak sabitlenecektir. Vade sonuna kadar aynı kâr ve zarar oranından faydalanırsınız, artma ya da eksilme olmaz.

Ziraat Katılım’ın Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Katılma Hesabı

Ara Dönem Kâr Pay Ödemeli Katılma Hesabı, daha yüksek oranda kâr paylaşımı sağlayan ve daha düşük vergi avantajı sağlayan bir katılma hesabıdır. Ara Dönem Kâr Payı hesapları 372 gün vadeli olarak açılabilir ve ödemeler 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık vadelerle yapılabilir. Birikimlerinizi uzun vadeli olarak değerlendirmek isterseniz bu hesaptan yararlanabilirsiniz ve daha yüksek kâr paylaşım oranları avantajına sahip olabilirsiniz.

 • Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli Katılım hesapları Türk Lirası, Euro ve Dolar cinsi para birimleriyle açılabilmektedir.
 • Bu hesabı açabilmek için en az 1000 Türk Lirası, Dolar ya da Euro yatırmanız gerekmektedir.
 • Bir vade döneminde alt limitin altına düşülmediği sürece açılış miktarının yarısına kadar para çekimi yapabilirsiniz. Bu kural ihlal edilirse, ziraat Katılım Bankası sizlere verdiği brüt kâr payının yarısını geri alır.
 • Ara dönemde kazanılan kâr payları, cari hesaba aktarılmaktadır.
 • Vade süresince oluşan bir kâr payı düşüşü durumunda sizin Ara Dönem Kâr Payı Ödemeli katılma hesabınız bundan etkilenmeyecektir.

Ziraat Katılım Bankası’ndan Altın Katılma Hesabı

Altın Katılma Hesabı da birikim yapabileceğiniz faizsiz katılım bankası ürünlerinden biridir. Ziraat Katılım kâr payı oranlarından kıymetli madenlerden biri olan altınla da yararlanabilirsiniz. Bu hesap için cazip kâr payları sunulmaktadır. Bu hesap sayesinde hem altınlarınızı çalınma gibi durumlara karşı bankada güvence altına almış olursunuz, hem de kâr payı oranlarından yararlanarak birikim yaparsınız. Altın ile kâr payı hesabı açacaksanız açılış için en az 50 gramlık altın vermeniz gerekmektedir. Banka yasal zorunluluk nedeniyle elde edeceğiniz kârın brüt kazancı üzerinden gelir vergisi kesecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı