Ziraat Bankası, İş Bankası ve Halkbank arasında yapılan görüşmeler vatandaşı oldukça mutlu edecek. Yeni kredi destek paketinin açıklanmasının ardından TOBB destekli olarak verilecek Kredi Garanti Fonu tarafından hazırlanan 'Nefed Kredisi' için sonunda beklenen somut adım atıldı. 

Pandemi nedeniyle esnafların ve işletmelerin maddi açıdan büyük kayıp yaşadıkları biliniyordu. Bunun üzerine işletmelerin salgın döneminde yaşamış oldukları tüm kayıpların engellenmesi ve biraz olsun tolere edilmesi için 3 banka gücünü birleştirdi. Düşük faizli olmak şartı ile kredi destek kampanyası hazırladığını duyurdu. KOBİ'ler bundan sonraki dönemde 6 ayı geri ödemesiz olmak şartı ile 18 ay vadeli kredi alabilecekler. 

HALKBANK TOBB NEFES KREDİSİ VERECEK

2-32

Halkbank'ın da atmış olduğu imza ve tamamladığı protokol sonrasında KOBİ'lere sunmak amaçlı kredi destek kampanyası hazırlandığı öğrenildi. Bu süreçte Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası ve Ticaret Borsalarına kayıtlı olan firmaların yararlanabilecekleri belirlendi. 

Kredi limiti ise 200 bin lira olarak açıklandı. Son mali yıl cirosuna bakıldığı zaman 0 ile bir milyon lira arasında olan işletmelere 50 bin lira kredi verilecek. 10 milyon liraya kadar olan işletmelere ise 200 bin lira destek verilecek. 

İŞ BANKASI DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ KAMPANYASINI AÇIKLADI

TOBB ve KGF aracılığı ile gerçekleştirilen protokolü imzalayan İş Bankası işletmelere yıllık yüzde 17,5 oranında kredi verecek. Kredi ödemeleri ilk altı ay geri ödemesiz olacak. 18 ay vade seçeneğinin bulunduğu açıklandı. 31 Temmuz tarihinde ise başvuruların son bulması bekleniyor. 

ZİRAAT BANKASI TOBB NEFES KREDİSİ ŞARTLARINI AÇIKLADI

Kamu bankası olan Ziraat Bankası Nefes Kredisi vermek için protokol imzalayan bankalardan birisi oldu. Tüm işletmelere nefes kredisi vereceğini duyurdu. Yıllık faiz oranı yüzde 17,5 olarak açıklanırken ilk ayının ise geri ödemesiz olduğu öğrenildi. 

Kredi başvurusu yapacak olan işletmelerin bu süreçte 31 Aralık 2020 tarihinden öncesinde yüzde 25 oranında bir gelir kaybı yaşadığını belgelemesi gerekiyor. Ardından başvuru yapılabilir.