Ülkece yaşamakta olduğumuz ekonomik çıkmazı artık kabullenmeyen yok. Özellikle son birkaç ayda dolar karşısında en fazla değer kaybı yaşayan ülke para birimine sahip bir toplum olarak hem her geçen gün alım gücümüz biraz daha azalıyor hem de yeni bir zam haberi duyuyoruz malum.

Ancak artık sadece muhalif tarafta değil, iktidar seçmeninde bile ciddi bir güvensizlik oluşturan ve artık dikkatlerden kaçamayan bir “tezatlık” söz konusu. Halk dilinde tutarsızlık olarak yorumlanan iktidar kanadındaki açıklamalar ve eylemler artık tüm kesim tarafından dillendirilmeye başlamış durumda. Seçim anketlerine de iktidarın ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kan kaybı olarak yansıyan bu durum en sonunda “dalga geçiyorlar” yorumu ile dillenmeye başladı.

recep tayyip erdoğan ın fotoğraf albümü - sayfa 5 - instela

Önceki dönemleri geçsek bile sadece son birkaç aylık gündemde birçok tezat kararlara sahne olan ülke gündemi, iktidar tarafından yapılan açıklamaların dönüşen eylemler ile tutarsızlığı sebebi ile yoğun eleştiri konusu olmuş durumda.

Önce tüm ülkeyi ekonomide dibe sürükleyen faiz kararlarının düşürülmesi inadı ve defalarca dile getirilen “faiz karşıtı” söylemlerin “Nas” suresi ile nokta konulduğunun ertesi günü kur korumalı TL mevduatı hesabı ile ters köşe bir karar alınması ve ardından bizzat dönemin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından gülerek yapılan “çarpılan küçük esnaf oldu” söylemi toplumda geniş bir tepki toplamıştı.

Sonrasında dövizdeki sert gerileme ile birlikte marketlerde, pazarlarda olan “fiyatlar düşecek” beyanı ile gerçekleştirilen fiyat baskınlarından bir hafta sonra yine iktidar tarafından bir gece yarısı duyurulan ve tarihimizde daha önce benzeri görülmemiş üç haneli zam oranları sadece muhalif kesimi değil iktidara yakın olan uzmanlar, yazarlar ve isimler tarafından bile şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Söylemlere vaatlere ters bir şekilde alınan zam kararlarının üzerinden daha bir gün bile geçmeden şimdi de bakanlıkların açıklamaları gündeme düşmeye ve dolayısı ile sorgulanmaya başlandı.

En basit bir örnek olarak  UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi)’nin aldığı zam kararı bile bakanlık tarafından zammı biz değil İBB yaptı olarak aktarılınca halkın UKOME üyelerinin ilçe belediye başkanları olduğunu ve dolayısı ile İBB’de çoğunluğun iktidarda olduğunu hatırlatmak ve dolayısı ile yine “dalga geçiyorlar” şeklinde düşünmesine sebep oldu.

Önce köprülere “sadece araç sayımı yapılacak” şeklinde bir açıklama yapıp, seneyi devriyesinde hatta bir sene daha dolmadan vergiler ile yapıldığı ve bakım onarım ücretleri ilanı da kaldırılmış olan her iki köprüden de çift taraflı geçiş ücreti getirilmiş olması da ayrı bir konu olarak gündemde değerlendirilmeye deva ediyor.

Bu süreçte en çok tepki çeken eylem ise haberini henüz aldığımız fahiş zamların yeni yılın ilk dakikalarda yapılması oldu. Yorumlara göre Aralık ayı enflasyon rakamlarını etkilememesi amacı ile yeni ayın ve daha büyük hedefte yeni yılın ilk günleri bilinçli bir şekilde plan program dahilinde beklenildiği iddia edildi.