Yusufeli Barajı projesi için bir ikmal ihalesi daha yapılıp 9 Nisan 2021’de gerçekleştirilen gizli kapaklı ihaleyle Limak'a 1.3 milyar lira daha verildiği haberi gazetelerde manşet olmuştu.

Barajın bitmesi beklenirken, “Tamamlama” ihalesi yoluyla, AKP iktidarının gözde müteahhitlerinden Limak İnşaat'a tam 1.3 milyar lira daha aktarılmış, “Yusufeli Barajı ve HES Tamamlama ve Mansap Düzenlemesi” ihalesinin 9 Nisan 2021’de kimseye duyurulmadan özel olarak davet edilen şirketler arasında yapıldığı ortaya çıkmıştı.

10 yıldır en az 26 ihalede milyarlarca lira harcanan Yusufeli Barajı ve HES projesi için bir büyük ihale daha düzenlendiği öğrenildi. Yine kimseye duyurulmadan gizli kapaklı yapılan 619 milyon liralık ihale yine özel olarak davet edilen tanıdık şirketlere verildi.

Baraj projesi kapsamındaki 39 tünelin elektrik, elektromekanik işleri için rekabete imkan sağlayan açık usul yerine gizli kapaklı ihale yapıldığı iddiası yine manşetlerde yer aldı.

14 Aralık'ta kimseye duyurulmadan 21-b Pazarlık usulüyle kapalı kapılar ardında düzenlenen ihale özel olarak davet edilen Kırtur Turizm ve Fora Mekatronik İş Ortaklığı'na 619 milyon 200 bin liraya verildi.

233-1

Fora, geçtiğimiz yıl pandeminin en yoğun yaşandığı günlerde 27 Mart'ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi Rize Güneysu için 152.6 milyon liralık yol ihalesi ile gündeme gelmişti.  İhalede, yine yasadaki olağanüstü haller için öngörülen ancak AKP iktidarında istenen firmaya ihale dağıtmanın aracı haline gelen 21b maddesi kullanılmıştı. Yine kapalı kapılar ardında yapılan pazarlık sonunda ihale FORA İnşaat'a verilmişti.

Bu arada aynı firmaya 6 ay önce yine Rize'de 127.6 milyon liralık Çayeli-Kaptanpaşa yolu ihalesi yine özel davetle verilmiş olduğu hatırlandı.

Yusufeli Barajı ve HES projesi için bugüne kadar 3’ü dev boyutta en az 25 ihale yapıldığı, 3 dev ihaleden ilki 2012 yılında 486.8 milyon TL, ikinci (ikmal) ihale 2018’de 1 milyar 428 milyon TL ve üçüncü (ikmal) ihale 2021 yılında 1.299 milyon TL olarak gerçekleştiği bilinen rakamlar arasında.

Son olarak, Kırtur Şirketi Milyonluk Skywalk ihalesi ile de eleştirilen bir şirket olmuştu. Muğla'nın Fethiye ilçesindeki dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'a teleferik, telesiyej ve turistik tesisler kurulması için 3 Nisan 2017 tarihinde yapılan ihale de Kırtur Şirketine verilmesi konusunda, proje için belediyeden gerekli izin ve ruhsatların alınmaması ve ihale sürecinin şeffaf bir şekilde yürütülmemesi gibi çok önemli konularda tartışma yaratmış ancak bir sonuç alınamamıştı.

oludeniz-babadag-teleferik-1024x468