Ekonomi

Yumurta fiyatları düşmeye başladı! Vatandaş faydalarını merak ediyor!

Savaş dönemi sonrasında kendisini toplaması için en fazla yardım eden Türkiye’ye sırtını dönen Irak, geçtiğimiz günlerde Türk yumurtalarını kabul etmemesiyle dikkat çekmişti. Yumurtaların Irak’a ihracatının gerçekleşmemesinin ardından iç piyasada yumurta fiyatları düşmeye başladı.

Koli fiyatı 15 liralara kadar yükselen yumurtanın Irak tarafından alınmamasından sonra iç piyasada meydana gelen arz fazlasından dolayı yumurtanın koli fiyatı 5 liraya kadar düştü.

KOLİ FİYATI 5 LİRAYA DÜŞTÜ

Türk insanın en fazla tükettiği protein kaynağı yumurta Türkiye’nin birçok yerinde 30’luk kolisinin fiyatı 5 liraya kadar düştü. Yumurta birim fiyatı ise 16 kuruşa kadar geriledi. Yumurta fiyatlarının düşmesi sonrasında vatandaşlar yumurta almaya başladı. Peki yumurtanın faydaları nelerdir? Yumurtanın besin değeri nedir? Sorularının cevapları merak edilmeye başlandı.

YUMURTANIN FAYDALARI

İyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Yumurta, içerdikleriyle iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığı gibi sorunlara karşı koruma mekanizması oluşturur.

Kas ve kemik gelişimi için önemlidir. Yüksek miktarda protein içeren yumurta, kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynar.

Vücudu besleyici bir yapıya sahiptir. İçerdiği birçok vitamin ve amino asit ile insan vücudunu karma bir şekilde besler.

Beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Kolin maddesini içeren yumurtanın yararları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi de bulunuyor. Olası hafıza kaybı probleminin önüne düzenli olarak yumurta tüketerek geçebilirsiniz.

Meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün görülme riskini azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Göz sağlığı için oldukça yararlıdır. Göz bozukluklarına iyi gelir.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu demir seviyesini arttırır.

YUMURTANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Protein: Yumurtanın en büyük özelliklerinden biri kırmızı ete oranla çok daha ucuz bir “kaliteli”protein kaynağı olması. 1 orta boy yumurta 5.5 gram protein içeriyor ve bu miktar günlük protein ihtiyacının %11’ini karşılıyor. Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre yumurta özellikle sporcularda kas kitlesinin artması ve enerjinin korunması için tüketilebilecek en faydalı besinlerden biri. Aynı araştırma haftada 6 adet yumurta yemenin vücudun enerji üretimini belirgin oranda arttırdığını ortaya koyuyor.

Omega 3: Kalp hastalıkları, kanser, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşüren omega3 yağ asitleri genel sağlığımızı korumak için kritik öneme sahiptir ancak vücudumuz tarafından üretilmez. Eksikliğinde halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması gibi sorunlara neden olan omega 3 yumurtada önemli oranda bulunmaktadır. 1 orta boy yumurta (omega 3 ile zenginleştirilmemiş normal yumurta) 32.6 mg omega 3 yağ asidi içerir.

B Vitamini: Kasların ve kalbin normal fonksiyonunu devam ettirmesi için önemli olan B1 ve B2 vitaminleri, sinir ve sindirim sistemleri tarafından kullanılan B3 vitamini, normal bir büyüme ve gelişim için gerekli olan B5 ve B12 vitaminleri, gıdalar yoluyla alınan proteinin vücut tarafından işlenmesinde kullanılan ve bağışıklık sistemi için gerekli olan B6 vitamini, hormon üretiminde kullanılan B7 vitamini ve hücrelerin DNA üretiminde kulanılanB7 vitamini, yani tüm B vitaminleri yumurtada bulunmaktadır. B kompleks vitaminlerini yetersiz olarak almak böbrek hastalıkları, tip 2 diyabet, katarakt, kalp hastalıkları, meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri gibi son derece ciddi hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Yumurtayı özellikle B7 ve B12 vitaminleri için tüketebilirsiniz.

Kolin: Yumurta, B kompleks vitaminlerinden biri olan ve vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için oldukça önemli bir bileşen olan “kolin” bakımından en zengin gıdalardan arasında yer almaktadır. Yetişkin erkekler için 550mg, kadınlar içinse 450mg günlük kolin alınması önerilmekle birlikte ortalama bir diyette genellikle bu rakamın altında kalınmaktadır. Hücre yapısının korunması, sinir hücreleri arasında iletişimin korunması, yağların kan yoluyla karaciğere taşınması gibi önemli fonksiyonları olan kolinin eksikliğinde damar tıkanıklığı, karaciğer hastalıkları ve nörolojik hastalıkların riski artmaktadır. 1 adet büyük boy yumurta ortalama 80-100mg kolin içerir.

Selenyum: Selenyum minerali yeterli miktarda alınmadığında hipotrioid, halsizlik, zihin zayıflığı gibi sorunlar görülebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük selenyum tüketimini 70mcg (mikrogram) olarak önermektedir. 1 orta boy yumurtanın yaklaşık 14 mcg selenyum içerdiği göz önüne alındığında 1 adet yumurtanın günlük selenyum ihtiyacının %20’sini karşıladığı söylenebilir.

Yüksek Tansiyon: Son yapılan araştırmalarda yumurta akında bulunan “peptit” adlı bileşenin yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkili olduğu sonucu elde edilmiştir. Proteinin yapı taşlarından biri olan peptit “anjiyotensin-çevirici enzim (ACE)” olarak bilinen ve yüksek tansiyonun başlıca nedeni olan enzimin üretimini baskılıyor.

D Vitamini: Uzun dönemli eksikliğinde çocuklarda astım, yetişkinlerde bilişsel zayıflama, kanser, kalp ve damar hastalıkları riskini attıran D vitamini için en iyi kaynak güneş ışınlarıdır. Uzmanlar günde 10-15 dakika güneşe çıkmanın D vitamini eksikliğini önleyeceğini belirtiyorlar. Ancak az güneş alan bir iklimde iseniz ve D vitamini takviyesi kullanmak istemiyorsanız D vitamini içeren gıdaları daha çok tüketmeniz gerekebilir. Yumurta, D vitamini içeren nadir gıdalardan biridir ve 1 orta boy yumurta günlük D vitamini ihtiyacının %4’ünü karşılar. D vitamini içeren diğer bazı gıdalar ise şöyle; balık, balık ciğeri, istiridye, şarküteri ürünleri ve mantar çeşitleri.

YUMURTANIN BESİN DEĞERİ NEDİR?

1 orta oy çiğ yumurta (44 gr)

63 kalori

4 gr yağ

32.6 mg omega 3 yağ asidi

505 mg omega 6 yağ asidi

110 mg kolin

33.4 gram su

186 mg kolesterol (günlük ihtiyacın %62’si)

5.5 gr protein (günlük ihtiyacın %11’i)

214 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)

15.4 IU D vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)

0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)

0.2 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %2’si)

0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü)

20.7 mcg folat (günlük ihtiyacın %5’i)

0.6 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %9’u)

23.3 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)

0.8 mg demir (günlük ihtiyacın %4’ü)

5.3 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %1’i)

84 mg fosfor (günlük ihtiyacın %8’i)

59 mg potasyum (günlük ihtiyacın %2’si)

61.6 mg sodyum (günlük ihtiyacın %3’ü)

0.5 mg çinko (günlük ihtiyacın %3’ü)

13.9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %20’si) içerir.

Bu rakamlar ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) 4 yaşından büyükler için önerdiği 2000 kalorilik beslenme programı temel alınarak oluşturulmuştur.

a fazla E vitamini, 1.5 kat daha fazla A vitamini, 7 kat daha fazla beta karoten, 3 kat daha fazla omega 3, 1/3’ü kadar kolesterol içerir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı