YÖK Yönetmeliği Değişti! Artık ALES Şartı Aranmayacak!

Yüksököğretim Kurulu (YÖK) tarafından Lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğe göre; doktora mezunlarından yeniden yüksek lisans ve doktora yapmaları durumunda istenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) şartı kaldırıldı.

YÖK Yönetmeliği Değişti! Artık ALES Şartı Aranmayacak!
14 Nisan 2020 - 14:36 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 10:42

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını kamuoyuna duyurdu. Resmi Gazete'de bugün yayımlanan değişikliğe göre; doktora mezunlarından yeniden yüksek lisans yapmaları halinde ALES şartı istenmeyecek.

Yapılan değişiklikle beraber tıpta uzmanlık, eczacılıkta uzmanlık, diş hekimliğinde uzmanlık, veteriner hekimliğinde uzmanlık, doktora yeterlilik, sanat yeterlilik programlarının mezunlarından yüksek lisans ve doktora programlarına yeniden başvurmaları halinde ALES'ten sorumlu tutulmayacaklar.

Bu kapsama giren doktora mezunlarının yeni başvurularında ALES puanı üniversite yetkilileri tarafından belirlenecek. Kurulların yapacakları değerlendirmelerde 55'ten düşük ve 75'ten yüksek puan verilemeyecek.YÖK'ten yapılan bir açıklamayla duyurulan değişik hakkında, “Bu değişiklik doktoralı insan kaynağındaki niteliğe katkı sağlayacaktır.” denildi.

Yapılan değişiklik hakkında YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da bir açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından ilgilileri bilgilendiren Yekta Saraç, “Bilindiği üzere YÖK olarak son dönemde "YÖK 100/2000 Doktora Projesi" gibi projeler ile doktoralı insan kaynağını artırmaya yönelik çalışmalar yürütmekteyiz.” dedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum