Salgınla mücadele devam ederken son dönemlerde vaka sayıları yeniden yükselmeye başladı. Ölüm oranlarının artması yeni endişeleri beraberinde getirirken yoğun bakımlarda kapasite yeniden yükselmeye başladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ülke genelinde yoğun bakım oranlarının son derece yüksek olduğu belirlendi.

SİNOVAC AŞISI KORUMUYOR MU?

Yoğun bakımlarda doluluk oranlarının yüksek olması nedeniyle yeni endişeler gündeme geldi. Son dönemlerde Sinovac aşısının korumadığına yönelik birtakım bilgiler gündeme gelmeye başladı. Koruyuculuğunun Biontech ile karşılaştırılmasının ardından yeterli gelmediği ve son derece düşük olduğu belirtildi.

SİNOVAC AŞISI YAPTIRANLARIN 3. DOZU OLMALARI ŞART!

sinovac-ası-koruma

Uzman doktorlar tarafından yürütülen araştırmalar sonrasında özellikle iki doz Sinovac olduktan sonra yeniden 3. hatırlatma dozunu olmayan vatandaşlar için korkutan açıklama geldi. Çalışma dahilinde yoğun bakımları da incelendi. Yoğun bakımların yarıdan fazlasının hiç aşı olmamış olanlar oluşturduğu tespit edildi. Yüzde 39.4’lük kısmın ise çift doz Sinovac aşısı olanlar ancak sonrasında 3. Dozu yaptırmaya gerek duymayanlardan oluştuğu belirlendi.

Biontech ile karşılaştırıldığı zaman maalesef 2 doz Sinovac aşısı salgına karşı yeterli korumayı sağlamıyor. Ancak bu süreçte hatırlatma dozu denilen 3. Doz aşısını olan vatandaşların virüse karşı bağışıklık kazanma olasılıklarının yükseldiği belirtildi. Araştırma sonucunda aşısız vatandaşlar ile eksik aşılı olan vatandaşların risk oluşturmaya devam ettikleri gözler önüne serildi. Bu iddialar ise Sinovac aşısına olan güveni azalttı.