Eğitim

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tercihleri nasıl yapılacak?

Haziran ayında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS sınavının sonuçları merakla bekleniyor. Adaylar sınav sonuçlarının yanı sıra ne zaman tercih yapacaklarını ve nasıl tercih yapacaklarını da merak etmeye başladı. Öğrenciler, YKS ne zaman açıklanacak, YKS açıklanacak tarih belli oldu mu, YKS tercihleri ne zaman başalayacak? sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, YKS ne zaman açıklanacak, YKS açıklanacak tarih belli oldu mu, YKS tercihleri ne zaman başalayacak? sorularının cevapları haberimizde…

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS sınav sonuçları ÖSYM takvimine göre 18 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. ÖSYM internet sayfasında yayınlanan duyurular adaylara tebliğ olarak sayılacak ve ona göre itirazlar kabul edilecek.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS sonuçlarını merakla bekleyen adaylar aynı zamanda tercihler için heyecanlı bir şekilde bekliyor. Adaylar YKS tercihlerinin ne zaman başlayacağı ve nasıl yapılacağını merak ederek, YKS tercihleri ne zaman başlıyor, YKS tercihleri nasıl yapılacak? sorularının cevaplarını arıyor. YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak. ÖSYM’nin internet sayfasındaki duyurularda detaylar açıklanacak. Ayrıca YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandı ancak bu yayınlanan kılavuz ön bilgilendirme amacı taşıyor.

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Öğrencilerin en büyük sorunlarından bir tanesi de tercihlerin nasıl yapılacağı yönünde. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih etme imkanını kavuşurken TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih etme imkanı bulabilecek.

TYT 150 PUAN İLE NASIL TERCİH YAPILIR?

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği 2019 YKS sınavından TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunuyor. Ayrıca özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurularını gerçekleştirmek isteyen adayların ise TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olma şartı aranıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı