Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın, cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı yaşamına son vermesinin ardından tekrar gündeme gelen cemaat yurtları konusunda, İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, “2021 yılında devletin aktardığı para, 223 tane cemaate 173 milyon 704 lira. Neden yurt yapmıyoruz?" dedi.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, cemaat yurdunda kalan Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın yaşamına son vermesiyle ilgili olarak “2021 yılında devletin aktardığı para 223 tane cemaate 173 milyon 704 lira. Bunu neden gençlerimize aktarmıyoruz? Neden yurt yapmıyoruz? Siz kendi evlatlarınıza barınma, okuma, eğitim imkânı tanıyamıyorsanız, hiçbir şey yapmanıza gerek yok, bırakıp gitmeniz lazım” dedi.

Cesur’un yaptığı özel ve önemli konuşmada satır başları şöyle oldu;

  • Eğer Enes kendisine imkanlar tanınsaydı ve kendi aslında ifadesinde de söylediği gibi özgürce yaşama hakkı daha doğrusu okuma hakkı, eğitim hakkını özgürce yararlanacak şartları olsaydı; Enes bugün toprağa verilmeyecekti.
  • Aslında söylenecek çok şey var, Enes onları çok kısacık o veda videosunda söylemiş. Çok iyi incelenmesi lazım söylediklerinin. Enes’in sesini herkesin kulaklarına, vicdanlarına kazıması lazım.
  • 23 Kasım’daki Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sayın Gençlik ve Spor Bakanı’na rakamları da vererek, bu sorunun vahim boyutlara ulaştığını söylemiştim. Sadece bugün söylemedim, sürekli söylüyoruz. Bir yıl önce de Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinde yine aynılarını söyledik. Benim zaten siyasete girme amacım bu.
  • 2016’dan beri neredeyse yeni bir yurt yapılmamış. 773 tane devlet yurdu var. 4 bin 406 tane de özel yurt var. Özel yurtların kapasitesi 442 bin devlet yurtlarının kapasitesi 695 binlere gerilemiş, 2021 itibariyle. Yani siz okumak, yurt ihtiyacı olan öğrencilerinize devlet olarak sadece 695 bin kişiye yurt verebilir hale düşmüşsünüz.
  • Bugün çocuklarımızın yüzde 50’si fakir, Sayın Genel Başkanımızda söyledi grup toplantısında, gençlerimizin üçte biri maalesef fakir. 12 milyon yoksulluk seviyesinde. Türkiye’nin dörtte üçü aslında yoksulluğa sevk edildi. Ama en yoksul kesimin 12,3 milyonun 6 milyonu genç. 850 liralık krediyle, bursla ki bunu da hepsine veremiyorsunuz, bir milyona öğrenciye ancak burs verebiliyorsunuz.
  • 2021 yılında devletin, 2021 için aktardığı para 223 tane cemaate 173 milyon 704 lira. İlim Yayma Cemiyeti’nin 107, TÜRGEV’in 18, TÜGVA’nın 38, Ensar Vakfı’nın 60 tane maalesef kurumuna, toplam 223 tane.
  • Devletin bu yıl 173 milyon 704 lirasını aktarılıyor. Bunu neden gençlerimize aktarmıyoruz? Neden yurt yapmıyoruz? Neden bu çocuklarımız çaresiz bırakılıyor?
  • O kadar çok KYK borcu olan öğrenci var ki, 5 milyonu aşmış ve 300 bini yasal takibe icra takibine düşmüş, devlete 2 milyar borcu. Nedir 2 milyar. Bugün şehir hastanelerine ya da geçilmeyen köprülere, havaalanlarına verdiğiniz o paranın 2 milyarı, silin bu öğrencilerin borçlarını. Bırakın okusunlar özgürce…
  •  
  • Türkiye’nin bekasından eğer bahsediyorsanız işte en büyük beka problemi budur. İşte siz kendi gençlerinize, evlatlarınıza Cumhuriyetin Kuruluşu’ndan 100. Yılına gelinen şu günlerde şu zamanda eğer barınma, okuma, eğitim imkanı tanıyamıyorsanız, hiçbir şey yapmanıza gerek yok, bırakıp gitmeniz lazım.