Magazin

Yıldız Tilbe Yapım Şirketine Tazminat Davası açtı! Satış Gelirinin Yüzde 25'ini İstiyor!

Yıldız Tilbe yapım şirketi ile yapılan anlaşma gereği ödenmesi gereken fakat ödemesi bir türlü yapılmamış olan % 25 pay ödemesini istiyor. Yıldız Tilbe yapım şirketine tazminat davası açtı.

Türkiye’nin sevilen ses sanatçılarında biri olan Yıldız Tilbe bu defa gündeme daha önceki 3 albümünün satış gelirlerinden pay alamadığını iddia ederek yapım şirketi olan Avrupa Müzik’e tazminat davası açtı. 

Sempatikliği, dürüstlüğü ve açık sözlülüğü ile Türkiye genelinde oldukça fazla seveni olan Yıldız Tilbe’nin sosyal medya paylaşımları ve katıldığı programlarda söylemiş olduğu sözler oldukça büyük yankı uyandırıyor. Kimi takipçileri bunlara gülümserken kimi takipçileri de yersiz ve bunların nedeni sorgulayabilir. Ama o her haliyle dikkatleri üzerine çeken, sevilen bir sanatçı.

Yıldız Tilbe’nin avukatı, İstanbul Fikri Sinai Haklar ve Hukuk Mahkemesi giderek bir dilekçe verdi. Dilekçenin içeriğinde ise “Yıldız Tilbe ile yapım şirketi arasında 25 Aralık 2001 tarihinde yapılmış olan sözleşme gereği, albümlerden elde edilen kazançların %20’sinin Yıldız Tilbe’ye ödenmesi gerekiyordu. 25 Mart 2004 tarihinde yapılan yeni bir sözleşme ile bu pay %25 olarak arttırılmıştı. Ancak tarafımıza bu pay ödemesi yapılmadı.” cümleleri yer alıyordu. Yıldız Tilbe, içerisinde bulunduğu durumdan dolayı Avrupa Müzik’e 20 bin Türk Lirası tazminat talep etti. Bu tazminatın 10 bini manevi olarak isteniyor. 

Yıldız Tilbe Kimdir?

Ünlü ses sanatçısı Yıldız Tilbe16 Temmuz 1966 yılında İzmir’in Konak ilçesine bağlı olan Gültepe’de dünyaya gelmiştir. Ailesinin 6 çocuklarından en küçüğü olan Yıldız Tilbe’ye aile içerisinde “Yadigar” adı ile hitap edilirdi. Küçük yaşlardan beri müziği ilgisi bulunuyordu. 18 yaşından önce evlenen sanatçı, 1989 yılında 5 yıl boyunca evli kaldığı eşinden boşanmıştır. Ardından bazı gece kulüplerinde yapmaya başlayan sanatçı, 1990 yılında Cengiz Özşeker’in patron olduğu bir kulüpte ilk defa sahne almıştır. Sezen Aksu’nun 1991 yılının son zamanlarında Yıldız Tilbe’yi dinlemeye gitmiş ve ona vokalist olması için teklifte bulunmuştur. Yıldız Tilbe, bu tanışmanın ardından İstanbul’a gelerek Sezen Aksu ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Sezen Aksu ile bir dönem birlikte bazı işlere imzasını atan sanatçı, Sezen Aksu ile yollarını ayırmış ve şarkı söylemeye gece kulüplerinde devam etmiştir. Cem Özer’in sunduğu Laf Lafı Açıyor programı için solistlik teklifi alan Tilbe, bir süre burada şarkı söylemiştir. Bu sırada ün kazanan sanatçıya albüm teklifleri gelmeye başlamıştır. Cenk Torun ile birlikte bir klip çeken Yıldız Tilbe, ilk klibini albümünde yer alan “Delikanlım” adını taşıyan parçaya 1994 yılında çekmiştir. Yıldız Tilbe aynı zamanda birçok sanatçıya hit şarkılar vermiş ve vokallik yapmıştır. Yazmış olduğu şarkılara hüzün, ayrılık ve aşk konularını işleyen sanatçı, pop olarak başladığı müzik kariyerine repertuarını genişleterek arabesk, halk müziği ve sanat müziği alanlarında da çalışma göstermiştir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı