Yılbaşı’nda hindi yeme geleneği ile ilgili merak edilen birçok Detay bulunuyor. Her yılbaşında olduğu gibi bu yılda birçok kişi hazırlıklarını yapmaya başladı. Çam ağacı süslemeleri, hediyeler ve Noel süsleri gibi birçok Detay yılbaşını anımsatsa da en çok bilinen gelenek ise yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi oluyor. Peki Yılbaşı’nda neden hindi yenir? Yılbaşı’nda hindi yemeğe geleneği nereden gelir? Yılbaşı’nda hindi yemek caiz midir?

YILBAŞINDA NEDEN HİNDİ YENİR?

Yılbaşı’nda hindi yemek bir Batı geleneği olarak bilinir. Yılbaşı sofralarında hindi bulunmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Aslında bu durum Hiçbir dini inanç da ya da kültürde karşılık bulunmamaktadır. Aslında hindi yemenin kökeninde de yılbaşı ile ilgili herhangi bir bağlantısı yoktur. Amerika kıtası keşfedilmeden önce yabani hayvan olan hindiler günümüzde evcil hayvan olarak bilinir. Zaman içerisinde Hindi avcılığı Amerika yerlileri tarafından adaya gelen İngiliz kolonilerine öğretilmiş o günden bu yana da hindi yemeği geleneği başlamıştır.

YILBAŞINDA HİNDİ YEMEK CAİZ MİDİR?

Yılbaşı’nda hindi yemenin ya da yılbaşı sofralarında hindi bulunmasının herhangi bir dinde karşılığı olmadığını daha önce de söylemiştik. İslam dininde de hindi yemek haram olarak kabul edilmiyor. Yani dinimiz açısından yılbaşı sofralarında hindi bulunmasının herhangi bir sakıncası yoktur.