Yılbaşı gecelerinde kurulan sofraların vazgeçilmezi olan yılbaşı hindisinin bu sene ki fiyatı belli oldu. 

Tekirdağ'da yaşayan ve yaklaşık 15 senedir  hindi yetiştiren çiftçi Muzaffer Çetin, yılbaşına kısa bir süre kalan hindiye talebin oldukça iyi olduğunu söyledi. Elinde yaklaşık 5 bin hindi bulunduran ve bunların 4 binin daha yılbaşına 1 ay kala sattığını ifade eden Çetin, geçen yıl 250 TL olan hindinin bu sene yüzde 20 zamlandığını ve 300 TL olduğunu ifade etti.

Yılbaşı hindisi 300 TL

 Bu yıl taleplerin erken geldiğini belirten Çetin, "Bu bizi mutlu etti. Hindi çok uysal bir hayvan. Bakımı tabi ki zor. Önemli olan zayiat vermemek, ona çok dikkat ediyoruz. Geçen seneye kıyasla bu sene benzer paralel bir satış grafiğimiz var, diyebiliriz. Fiyat olarak da geçen sene tanesini 250 liradan satıyorduk. Bu sene tanesini 300 liradan satıyoruz. Kilo olarak isteyen olursa 45 ile 50 lira arasında fiyatı değişiyor" dedi.

Hindi alacaklara tavsiyelerde bulunan Muzaffer Çetin, iyi hindinin, kanadının altındaki sarılıktan anlaşılacağını dile getirerek, "Hindi almak isteyen önce kanadını çevirip altına bakacak. İyi bir hindinin kanat altının yağ bağlamış olması ve sapsarı olması gerekir. Kanat altı sarı olması lezzetli olduğunu kanıtlar. Bu tam olmuş hindidir. Sarı değilse hiçbir lezzeti yoktur" diye konuştu.