Seçim sürecinde bir propaganda olarak dillendirilmiş konu tekrar bu defa bir eylem olarak gündeme taşınmış ve “Terörist çalıştırılıyor” denilerek özel inceleme başlatılmış olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik söylem ve suçlamalara İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Teröristse sokakta ne işi var, tut kulağından tutukla” diyerek konuşmalarında son vermiş ve konu ile ilgili hiçbir soru ve bilgi taleplerine dönülmediğini dile getirip ciddiyetsizlik olarak durumu aktarmıştı.

Bugün ise öncelikle İBB’ye açılan soruşturmada görevlendirilen müfettişin AK Partili olduğu iddiasının sorulması sonrasında ise bugün MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin kayyum çağrısı güne damgasını vurdu.

AK Partili müfettiş haberleri üzerine İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı “8 kişilik bir heyet var söz konusu olan. Bunlar olayın ciddiyeti ile bağdaşmayan olaylar. Teftiş ile ilgili yapılan işlemler hukuka tümüyle uygun. Olayın içeriğine bakmakta fayda var” dedi.

Son dakika... İmamoğlu itiraz etmişti, Soylu geri adım attı!

Sonraki hamle ise bizzat İçişleri Bakanı Soylu tarafından gelerek, valiliklere gönderilen yazı ile artık İBB başta olmak üzere belediyelerin düzenlediği il tanıtım günlerini düzenleme yetkisi valiliklere geçti.

Gündeme en son düşen haber; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başta olmak üzere belediyelerin düzenlediği il tanıtım günlerini düzenleme yetkisi valiliklere verilmesi oldu.

Bakanlığın bu kararına neden olarak ise ‘dağınıklık ve kaynak israfı’ gösterildi. Çalışmaların tüm aşamalarında artık valiliklerden izin alınacak, gerekli şartları taşımayan hiçbir etkinliğe müsaade edilmeyecek.

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı konya ilişkin olarak, “Tamamen siyasi bir karar. İBB ile vatandaşların bir araya gelmesini engellemeye çalışıyorlar. İBB ile vatandaşın arasını açmaya çalışıyorlar, başka bir şey değil” dedi.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne gerçekleştirilen baskı ve engellemelerin ilerleyen günlerde Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a da gerçekleşeceğine yönelik iddialar ise sürüyor.