Ülkemizde son günlerde dolar kurundaki oynaklık ciddi iddialara ve dikkat çekici senaryolara konu olmuşken ve henüz ani düşüşü açıklanamamışken, çok farklı uzmanlardan çok farklı yorumlar her gün yeni bir haber ile karşımıza geliyordu.

Döviz kurları ile en dikkat çekici ve ses getiren tahmin ise, 4 Ocak itibari ile tekrar ciddi bir yükselişe geleceği haberiydi. Ancak son dakika gelişmeleri ile öyle bir analiz ve tahmin geldi ki gazetelerde, haber kanallarında ve özellikle sosyal medyada “büyük fırtına” olarak adlandırılmaya başlandı.

resim-31

Altın ve dolar, geçtiğimiz haftalarda oldukça çalkantılı bir dönem geçirerek önce beklenmedik rekorlar kırmış ve sonrasında hiç beklenmeyen kararlar ile dikkat çekici şekilde düşüş yaşamıştı.

Pek çok yatırımcı sıradaki yönün ne olduğu konusunda meraklanmış ve ters köşe olmuşken birçok analist de buna yönelik tahminler vermişti.

Uzman isimlerin birçoğu Ocak ayına dikkat çekmesiyle öne çıkmışlardı ancak son dakika haberi olarak ekonomist Selçuk Geçer’in, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım herkesi dikkat kesmiş duruma getirdi. Altın ve dolar yatırımcılarına “sakin” olun diyerek geçtiğimiz günlerdeki dolar kuruna dikkat çeken ekonomist, paylaşımında “Büyük fırtına geliyor” ifadelerini kullandı. Yine Twitter’daki paylaşımında “Uyarmadı demeyin. Ocak ayında BÜYÜK FIRTINA geliyor!” şeklinde çağrısını yeniledi.

elon-musk-recep-tayyip-erdogan

Dikkat çeken şu oldu ki; Ocak ayına vurgu yapan bir diğer uzman da, ünlü araştırmacı yazar ve stratejist Haluk Özdil oldu. Özdil’in tüm dikkatleri üstüne çeken ve birçok ekonomistten farklı olarak Ocak ayında ülkeye büyük bir döviz girişi geleceğini söyledi.

thumbs_b_c_28a57c0e0a4e6b3b059fe28ee3ce0888

Konuyu ve ünlü isim Haluk Özdil’in iddiasını daha da ilginç hale getiren ise, bu girişin Elon Musk’ın projelerinden biri ile bağlantılı olduğunu açıklaması oldu. Uzman isim, Musk’ın “Türkiye’de bir ilke imza atacağız” söylemlerini alıntılayarak Tesla ile ilgili ya da lityum ile ilgili tesis veya fabrika açılabileceğini düşünüyor. Özdil, bu duyumunun doğru olup olmadığını bilmediğini söylüyor ancak böyle bir hamle olması durumunda doların gerileyeceğini iddia ediyor.