Yeniden Sokağa Çıkma Yasağı Kararı Alınır Mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer Cevap Verdi!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüs salgını nedeniyle alınan iki günlük sokağa çıkma yasağının bitmesinin ardından vatandaşların yasak devam ediyormuş gibi davranmayı sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Hasan Tezer, yeni bir sokağa çıkma yasağı kararının alınıp alınmayacağı konusunda da açıklama yaptı.

Yeniden Sokağa Çıkma Yasağı Kararı Alınır Mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer Cevap Verdi!
13 Nisan 2020 - 13:21

Türkiye'nin tek gündem maddesi haline gelen koronavirüs salgını sonrasında tüm vatandaşlar Bilim Kurulu'nda görev yapan bilim adamlarının söylediklerine büyük bir ehemmiyet vermeye başladılar. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüs gündemi ile alakalı olarak çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ SONUÇLARINI 10 GÜN SONRA GÖRECEĞİZ

Hasta sonunda Türkiye'nin 31 şehrinde uygulamaya koyulan sokağa çıkma yasağının sonuçlarına değinen Hasan Tezer, “Hafta sonunda uygulanan sokağa çıkma yasağının sonuçlarını hemen almamız mümkün değil. Bunun için 10 gün beklememiz gerekecek. Vatandaşlarımız rehavete kapılmamalı. Sokağa çıkma yasağı kalktı diye kendilerini sokağa atmamalılar. Tıpkı yasak devam ediyormuş gibi davranıp tedbirleri en üst seviyeden uygulamayı sürdürmeliler.” dedi.

ÇOK SİNSİ BİR VİRÜSE KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ

Koronavirüsün ortaya çıkma süreleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hasan Tezer, “Mikroorganizmaların bir kuluçka süresi var. 5-6 günlük bir dönemde kuluçka süresi ortaya çıkabiliyor. Yalnız bu süre 14 güne kadar da uzayabilir. Bu sebeple alınan tedbirlerin sonucunu anında o gün göremiyoruz. Beklememiz gerekiyor. Çok sinsi bir virüse karşı mücadele ediyoruz. Bunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

SICAKLIKLARLA KORONAVİRÜSÜN BİR BAĞLANTISI YOK

Havaların ısınmasıyla koronavirüsün etkisinin azalmasının herhangi bir bağlantısı olmadığını söyleyen Hasan Tezer, “Havaların ısınmasıyla koronavirüs gidecek diye bir durum yok. Ne yazık ki böyle yanlış bir algı oluşturuldu. Dünyayı inceliyoruz, sıcak iklimlerdeki ülkelere bakıyoruz ama böyle bir durum göremiyoruz. Bizim önlemlere devam etmemiz gerekiyor. Havaların ısınmasıyla evlerin havalanacağı ve temasın azalacağını düşünürsek belki hasta sayısında bir azalma görebiliriz. Tabiki bunu da görmenin şartı tedbirlere riayet etmek olacak. Yoksa onun da bir etki kalmaz.” şeklinde konuştu.YENİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARI ALINIR MI?

Yeni bir sokağa çıkma yasağı hakkında da düşüncelerini belirten Prof. Dr. Hasan Tezer, “Sağlık Bakanlığı tüm verileri inceliyor. Bundan sonra da gerekli tedbirler alınacaktır. Biz Sağlık Bakanlığı'na alınması gereken önlemleri tavsiye ediyoruz. Vaka artış sayısına göre sokağa çıkma yasağı dahil her karar gündeme gelebilir. Sokağa çıkma yasağı koronavirüsün yayılmasında engelleyici bir rol üstlenmiş midir? Bunun saha sonuçlarını görmemiz gerekir. Ondan sonra bir tavsiye veririz. Süreci yöneten devlet kademeleri de tüm dengeleri göz önünde bulundurarak sokağa çıkma yasağı kararı alır veya almaz. Bu bizim sorumluluğumuzda olan bir durum değil.” dedi.

YAKIN ZAMANDA KORONAVİRÜS AŞISI GELMEYECEK!

Koronavirüsün yok edilmesinin sadece aşı yoluyla olabileceğini söyleyen Hasan Tezer, “Pandemilerde salgınları durdurmanın en etkili çaresi aşıdır. Toplumun yüzde 80'ini aşılarsanız virüsün yayılmasını kesersiniz. Çünkü bağışıklık sistemi artık koronavirüse karşı etkili bir silah edinecektir. Virüsün yayılma ortamına direk müdahale edip yaşamasına izin vermiyorsunuz. Aşı çalışmaları tüm dünyada yapılıyor. Henüz ciddi bir gelişme kaydedilmedi. Yakın zamanda kullanıma sunulacak bir aşının geleceğini zannetmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum