Yeni yıl coşkusu dün gece hem Türkiye'de hem de dünyada kutlandı. Bir yandan yeni yılın gelişini heyecanla karşılayan vatandaşlar bir yandan da peş peşe açıklanan zamlarla adeta soğuk duş etkisi yaşadı. Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere birçok farklı kalemde duyuruldu. En yüksek zam ise elektrik faturalarına geldi. Peki elektriğe ne kadar zam geldi? 2022 elektrik faturası ne kadar oldu?

ELEKTRİK FATURALARINA TARİHİ ZAM

2022 yılı zamla başladı. EPDK Dün Gece saatlerinde yazılı bir açıklama yayınlayarak Elektrik faturasına gelen zamları tek tek açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen yasa kapsamında 2022 yılından itibaren kademeli tarife uygulamasına geçildiğini ifade edildi. Açıklamada kademeli tarifeye ilişkinde detaylı bilgiler paylaşıldı. Kademeli tarifenin dar gelirli vatandaşları koruma hedefinde olduğu belirtilen açıklamada pandemi koşullarında hammadde filandı yıllarında yaşanan artış nedeniyle enerji maliyetlerinde de büyük artışlar meydana geldiği vurgulandı.

Dünya piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında 5 kat doğalgaz fiyatlarında 10 kat artış yaşandığı belirtilirken ortaya çıkan olağanüstü maliyetlerin vatandaşları asgari düzeyde yansıtıldığı ifade edildi. 2021 yılında devletin vatandaşların bu artışlardan korunması amacıyla elektrik faturalarında yarısını doğalgazlı ise beşte dördünü karşıladığını belirtildiği açıklamada yapılan desteğin 100 milyar liralık bir destek olduğu vurgulandı.

yeni-yil-yeni-zamlarla-geldi-epdk-tek-tek-acikladi-elektrik-ve-dogalgaz-zammi-rekor-kirdi

ELEKTRİĞE GÖRÜLMEMİŞ ZAM

EPDK tarafından yapılan açıklamada ise elektrik faturalarında Yeni yılda yapılacak zam oranları da verildi. Enerji piyasalarını sürdürülebilirliği için bu zammın zorunlu olduğu ifade edilirken Kademeli tarifeye geçiş yapıldığı bildirildi. Açıklamada “1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır” denildi.