Gündem

Yeni vergi düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı! Kimden ne kadar vergi alınacak?

Dijital Hizmet Vergisi kapsamında 375 sayılı KHK’da değişiklik yapılması hakkındaki kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Dijital, görsel veya sesli herhangi bir içeriğin dijital platformda satışıyla ve bu içeriklerin izlenmesine, oynanmasına, dinlenmesine ya da kaydedilmesine yönelik olarak sunulan hizmetlerle beraber kullanıcıların etkileşime geçebilecekleri tüm dijital ortamların sağlanması artık vergi kapsamına alındı. 

Dijital Hizmet Vergisi Ne Kadar? 

Söz konusu verginin matrahından vergi, maliyet ya da gider adı altında herhangi bir indirim söz konusu olmayacak. Fatura ve fatura yerine geçen belgelerde de gösterilemeyecek. Verginin mevcut oranı ise yüzde 7.5 olacak. Öte yandan Cumhurbaşkanı Dijital Hizmet Vergisi oranını tamamıyla beraber yüzde 1’e kadar indirmeye ve 2 katına kadar çıkarmaya yetkili olacak. 

Dijital Hizmet Vergisi Resmi Gazete İlanına Buradan Ulaşabilirsiniz

Konaklama Vergisi Ne Kadar? 

Tatil köyü, otel, apart, motel, kamping, dağ evi ve buna benzer konaklama tesislerinde sunulan hizmetlerde konaklama vergisi alınacak. Tesis bünyesinde aktivite, yeme ve içme ya da havuz, eğlence ve termal gibi alanların kullanımı, konaklama vergisi kapsamında olacak. Geceleme hizmeti bedeli üzerinden yüzde 2 oranında alınacak olan bu vergi, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yüzde 1 oranında tahsil edilecek. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu