Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve getirilen Nureddin Nebati, eski Bakan Lütfi Elvan'dan görevi devraldı.

Önceliğimiz yüksek faiz değil yatırım olacak

Yeni Bakan Nebati; 'Ekonomik olarak tam bağımsız bir Türkiye dediğimiz bir yola girdik. Önceliğimiz yüksek faiz değil yatırım olacak. Yatırım ve ihracat artışını güçlendirmek, istihdamı artırmak kaydıyla, asla kulağını sokaktan uzak tutmayarak gereğini yapmak olacaktır.' dedi.

Devir teslim töreninde konuşan esk Bakan Lütfi Elvan ise, "Kamu maliyesi alanında tüm giderlerimizi gelirlerimizi oluşabilecek riskleri gözden geçirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle gelirlerimizi artırıcı giderlerimizi azaltıcı önlemler aldık.Yüksek büyüme performansımıza rağmen milli gelirimizin yüzde 1'i oranında bir cari açıkla yılı kapatacağız. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik reformlarla birçok tedbiri hayata geçirdik. Aldığımız tedbirlerin etkisiyle, istihdam 2021 yılının 2. döneminde artış gösterdi." ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinde en hızlı toparlanan ülkelerden birisi Türkiye

Yeni Bakan Nebati, küresel çapta yaşanan koronavirüs salgın dönemini ekonomik anlamda büyük bir başarı ile atlattığımızı ifade ederken, Türkiye'nin salgın sürecinde en hızlı toparlanan ülkelerden birisi olduğunu da sözlerine ekledi.