İlyas Salman’a 25 Ocak 2021 tarihinde Şener Şen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ödül almasının ardından söylediği sözler nedeni ile 'Türk milletini alenen aşağılama' suçundan dava açılmıştı.

72 yaşındaki isim İlyas Salman Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Hükümeti'ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama nedeniyle yargılanacak. Hazırlanan iddianamede oyuncunun 25 Ocak 2021'de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında Türk milletini aşağılayan ifadelerde bulunduğu öne sürülüyor.

s-170ae37fc6a14598fba68a9c9a4089353627417f

Tutuksuz yargılanan İlyas Salman sosyal medyadan paylaştığı bir video nedeniyle yargılanırken videoda “ağza alınmayacak şekilde” ne dediği, hangi ağza alınmayacak cümleleri kullandığı merak konusu oldu.

İlyas Salman’ın 25 Ocak 2021 tarihinde Şener Şen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ödül almasının ardından sosyal medya hesabından paylaştığı “ağza alınmayacak” denilen sözleri şunlardı;

"Recep Tayyip Erdoğan bana bir ödül verse, dünyanın en büyük ödülünü verse, yanında da dağlar dolusu para koysa, ben gidip Recep Tayyip Erdoğan'dan ödül almam. Çünkü ödülü bu akılsız halkın verdiği oylarla aldı zaten, ama o ödülü kötü kullandı" demişti.

İlyas Salman'dan Şener Şen'e ince gönderme: O kendini saklar. Tuttuğu takımı bile… | Futbol Medya

Olayın ardından Salman’a sosyal medya hesabından Türk milletini aşağılayan ifadeler kullandığı gerekçesiyle 'Türk milletini alenen aşağılama' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İlyas Salman'ın alınan ifadesinde ise, videoda söylediği sözlerin suç teşkil etmediğini, kimseyi aşağılama kastının olmadığını, düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde ifadeler kullandığını belirtildi. Salman'ın ifadesinde muhalif bir kişi olduğunu ve daha iyi bir gelecek için eleştiri yapmak gerektiğini kaydederek üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği öğrenildi.

İddianamenin değerlendirme kısmında ise video içeriğinde yer alan söylemlerin aşağılama kastıyla söylendiği, düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kanaatine varıldığı belirtildi.

İlyas Salman hangi partiye katıldı?

Saray'dan yandaş sanatçılara 30 milyon lira konser parası! - BoldMedya

Erdoğan Afrin için marş istedi, Orhan Gencebay ve Yavuz Bingöl'den yanıt geldi - istanbulgercegi.com