Dünya

Yavuz gemisi Yunan'ı çıldırtacak yere demir attı!

Türkiye ve Yunanistan arasında büyük bir sorun haline gelen sondaj çalışmalarında Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ulaştı.

229.6 metre uzunluğunda ve 36 metre genişliğe sahip olan ve Doğu Akdeniz’e giden ikinci açık deniz petrol platformu gemisi Yavuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ulaşmasının ardından Yunanistan’ı çıldırtacak bir hamle olarak değerlendirildi. Yavuz sondaj çalışmalarını yapmak için Dipkarpaz’a ulaştı.

YAVUZ YERİNE ULAŞTI

Gebze’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne doğru yola çıkan ve hafta sonunu Mersin Silifke’de demirledikten sonra yoluna devam eden ikinci sondaj gemisi Yavuz, Fatih’in tam tersi Kıbrıs Adası’nın doğusuna, KKTC’nin Türkiye’ye ruhsatlandırdığı bölgeye herhangi bir sıkıntı yaşamadan ulaştığı öğrenildi.

TÜRKİYE RUMLARI DA ÇILDIRTACAK

Türkiye’nin Yunanistan’ı çıldırtacak olan hamlesi olarak değerlendirilen ikinci sondaj gemisi Yavuz, Kıbrıslı Rumların parsellediği bölgede arama faaliyetinde bulunacak olması 
başta Yunanlılar olmak üzere Rumları da çıldırtacak. Avrupa ülkelerinin ve petrol ülkelerinin tepkilerine rağmen Akdeniz’de Türkiye’nin aram çalışması yapacak olması Türkiye’nin bu kadar ne kadar kararlı olduğunu gözler önüne serdi. İlerleyen günlerde gerçekleşecek olan tartışmalarda Türkiye’nin bu kararda ne kadar önemli bir adım attığı da ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı