Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamları sonrasında başlar emekli maaşları olmak üzere birçok kişinin Maaşına zam yapıldı. Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir geliri bulunmayan yaşlı vatandaşların faydalandığı 65 yaş aylığı yani yaşlılık aylığı da yeni yılda zamlı olarak ödenecek. 65 yaş aylığı bu yıl 1.300 TL olarak hesaplara geçecek. AK Parti Manisa milletvekili Uğur Aydemir de 65 yaş maaşlarında yaşanan artışla ilgili detaylı bir açıklama yaptı. 65 yaş üstü vatandaşların faydalandığı yaşlılık maaşının 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde 24 TL olduğunu belirten Aydemir, Bu maaşın 2022 yılı için 1300 TL'ye kadar yükseldiğini söyledi.

yaslilar-icin-dugmeye-basildi-her-ay-geri-odemesiz-karsiliksiz-1300-tl-yardim-verilecek-iste-ba-2

Yaşlılık aylığı 1300 TL oldu

65 yaş üstü vatandaşların faydalandığı yaşlılık aylığı 2022 yılından itibaren 1300 TL olarak ödenecek. AK Parti Manisa milletvekili Uğur Aydemir Bu konuda yaptığı değerlendirmede, 2002 yılında bu bağışın sadece 24 TL olduğunu dile getirdi. Devletin bütün vatandaşların yanında olduğunu belirten Uğur Aydemir, iktidara geldikleri yol toplanan vergilerin yüzde 86'nın faize gittiğini ancak Bugün sadece yüzde 17'sinin faize gittiğini dile getirdi.

yaslilar-icin-dugmeye-basildi-her-ay-geri-odemesiz-karsiliksiz-1300-tl-yardim-verilecek-iste-ba-1

65 yaş aylığı kimler alabilir?

65 yaş maaşı ya da yaşlılık aylığı olarak bilinen Maaşlar, Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve geliri bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara ödeniyor. 65 yaş aylığı için başvuru yapmak isteyen vatandaşların kendilerini ya da eşlerinin Herhangi bir sosyal güvencesi ya da geliri olmaması gerekiyor. Yani hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az olursa yaşlılık maaşı için başvuru yapılabiliyor.

yaslilar-icin-dugmeye-basildi-her-ay-geri-odemesiz-karsiliksiz-1300-tl-yardim-verilecek-iste-ba-3

65 yaş aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Yaşlılık maaşı başvurusu yapmak isteyenlerin il ve ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekiyor. Aynı zamanda e-devlet şifresi olan vatandaşlarda başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden ödenen 65 yaş aylığı, genelde PTT üzerinden yatırılıyor. Maaşını çekmek için PTT'ye gidecek durumu olmayan vatandaşlara ödemeler yetkililer tarafından evlerinde teslim ediliyor.