Yaşlı ve engelli aylığı alan vatandaşların dikkatine. Ocak ayında alıkların ne kadar olacağı belli oldu.

2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına verilen yaşlı aylığı bir çok yalnız yaşayan vatandaşa ilaç oluyor. Çalışamayacak durumda ve muhtaç olan yaşlı vatandaşların başvurabildiği aylık, geliri olmayan veya çok az olan yaşlılar için bir nebze de olsa yüz güldürüyor.

Gözden kaçırmayın

Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı? Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı?

Asgari Ücretin 3’te 1’i

Sosyal Hizmetler Kanununa göre; harçlık almayan, yurt içi ve yurt dışı fark etmeksizin sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkı olmayan, uzun vadeli sigorta seçeneklerine tabi olacak şekilde çalışmayan, ayn aynı hanede ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle bağlanan yaşlılık aylığı, asgari ücretin aylık net tutarının 3’te 1’i oranında bağlanıyor. Bu kanun kapsamında şu anda yaşlılık aylığı net asgari ücretin üçte biri  olarak belirlenmiş durumda.

Devletin sosyal hak olarak tanımladığı yaşlılık aylığının yanı sıra engelli aylığı da engelli vatandaşlara bağlanmaya devam ediliyor. TC kimlik numarası bulunan kimlik belgesi ile başvuruların yapılabildiği maaş için başvuru formunu doldurmak yeterli oluyor. 4 çeşit olarak verilen aylıkları şu şekilde;

Engelli Aylıkları

●       Yüzde 40 yüzde 69 arası engelli aylığı,

●       Yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı,

●       18 yaş altı engelli aylığı

●       Silikozis aylığı

Silikozis aylığı başvuruları artık yapılamamakla beraber, silikozis aylığı almaktayken vefat eden vatanndaşların yakınlarının devreden silikozis aylığı başvuruları kabul edilmektedir. Bu aylıklar sosyal devlet olma kapsamında verilirken, aynı zamanda 6 ayda bir asgeri ücretin net tutarına ve enflasyon oranına göre arttırılmaktadır. Ocak ayından gelecek zamlarla beraber engelli ve yaşlı aylıklarının net tutarlarının şu şekilde olması bekleniyor:

Ocak Ayı Aylık Miktarları

●       Engel oranı yüzde 70 ile yüzde 100 arasında olanlar 991,69 TL,

●       Engel oranı yüzde 40 ile yüzde 69 arasında olanlar 661,13 TL

●       18 yaş altı engelli aylığı 661,13 TL

●       Yaşlılık aylığı 828 TL