5 Yıl Ceza İndirimi Var mı? 2017 Denetimli Serbestlik Son Durum Hakkında Gelişmeler

Denetimli serbestlik yasası ile ilgili düzenlemelerden sonra yeni yayınlanan Resmi Gazete'de 2017 yılı için 5 yıl ceza indirimini gündeme getiren bildiriler yer aldı. Konu netlik kazandı.

5 Yıl Ceza İndirimi Var mı? 2017 Denetimli Serbestlik Son Durum Hakkında Gelişmeler

Son dönemlerde cezaevlerindeki mahkumlara ilişkin olarak yapılan düzenlemelerle beklenen gelişmeler gündemi sıklıkla oyalıyor. Özellikle denetimli serbestlik yasasına ilişkin olarak yapılan düzenlemeler sonrasında, denetimli serbestliğin 2 yıla uzatılmasından sonra, hükümlü ve tutuklular için 5 yıl ceza indiriminin yapılacağı konuşulmaya başlandı. Bugüne dek sık sık dile getirilen ve farklı alanlarda karşımıza çıkan 5 yıl ceza indirimi için ise henüz kesin bir açıklama gelmemişti.

Bu gelişmeler hem sosyal medyayı hem de çeşitli platformları çalkalamaya devam ederken 5 yıl ceza indirimi varmı 2017 yılının en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun üzerinde yapılan değişikliğin yayınlanmasından sonra basın mercilerinde çeşitli başlıklar dikkat çekti. Özellikle 5 yıl ceza indirimi yasası ve denetimli serbestliğin 10 seneye uzatılması ile ilgili başlıklar gündemde yer alırken, aslında yapılan düzenlemenin bu bildirilerle alakasız olduğu anlaşıldı. 

DÜZENLEME KINAMA, UYARMA VE DİSİPLİN CEZALARINA YÖNELİKTİ

Resmi Gazete'de duyurulan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun üzerinde yapılan değişiklik 1 Ağustos 2017 öncesindeki kınama, uyarma ve disiplin cezalarının kaldırılması içindi. Ancak bu düzenlemenin gerçekleşmesinden sonra birçok basın kanalı üzerinden, zaten alevlenmiş bir konu olan 5 yıl ceza indirimi yasası ve denetimli serbestliğin 10 yıla çıkarılması iddia edildi. Ancak bu durum şimdilik gerçeklik taşımamaktadır ve bir iddiadan fazlası değildir.

GELECEK SÜREÇ

2016 Temmuz ayında ülkemizde patlak veren hain darbe girişimi sonrasında, FETÖ bağlantılı binlerce örgüt mensubu tutuklandı. Bu süreçte tutuklanan kişi sayısının fazlalığı ile beraber cezaevlerinin kontenjanlarının dolduğu açıklandı. Haliyle de açık ve kapalı cezaevlerindeki mahkumlara ve hücre cezasında olanlara yönelik çeşitli düzenlemeler yapıldı. Ancak şimdilik hükümetin 5 yıl ceza indirimi veya bir af çıkarmasına olası bakılmıyor ve önümüzdeki aylarda planlar arasında olduğu da düşünülmüyor. Bu kapsamda ilgili mahkumların ve yakınlarının, konu hakkındaki basın bildirilerinden önce Resmi Gazete ve resmi kuruluşların duyurularını takip etmesi gerekmektedir. Çünkü açıklamaların ani bir şekilde yanlış anlaşılması, hatalı bildirimlerin yapılmasına neden olabilmektedir.

2017’de kısmi af çıkacak mı?

 Belirttiğimiz gibi uzun süre gündemde olan kısmi af konusu mahkumlar adına değerlendirildiğinde, görünen bu affın çok sayıda mahkumu ilgilendireceği. Söz konusu kısmi af eğer meclis tarafından değerlendirilmeye alınırsa 1 Ocak 2017 tarihinden önce işlenmiş suçlar için geçerli olacak. Fakat kısmi af için herhangi bir ihlal durumu ile karşılanmaması adına hükümet ve meclisin temkinli yaklaşması sebebiyle bu af şimdilik askıda kalıyor.

 5 yıllık ceza indiriminde son durum ne olacak?

5 yıllık ceza indirimi de kısmi af ile aynı doğrultuda değerlendirilirken, geldiği takdirde kısmi af ile benzer durumda 17 Ocak 2017 yılı öncesi işlenmiş suçlar için geçerli olacak. 5 yıllık ceza indirimi için de meclis ya da hükümetten henüz bir açıklama gelmedi. Bu yüzden mahkum ve mahkum ailelerinin heyecanlı bekleyişi bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 3 ay önce

4500 hakim savcı meslekten ihraç edildi bunların söndürdüğü ocaklar ne olacak. bana dokunmayan yılan bin yaşasın sistemi bu ama o yılan birgün sönen ocakları görmeyenlere de dokunur