Genel sağlık sigortası prim borcu bulunan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hatırlatma yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı açıklamada 31 Aralık 2021 Cuma gününe kadar GSS prim borcunun ödenmesi gerektiğini duyurdu. Genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlar için geçtiğimiz günlerde gelir testi işlemleri başlamıştı. 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptıran vatandaşlara 31 Aralık 2021 gününe kadar da borçlarını ödeme şansı verilmişti. GSS prim borcunu süresi içinde ödeyenlerin gecikme cezası ve zamlı silinecek yani borç üzerinden faiz indirimi yapılacak.

yarin-31-aralik-2021-son-gun-borcu-olanlar-faiz-indirimi-icin-hemen-bunu-yapin-3

SGK HATIRLATMA YAZISI YAYINLADI

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara bir hatırlatma yazısı yayınlandı. Yayınlanan hatırlatmada genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşların borçlarını 31 Aralık 2021 gününe kadar ödemeleri gerektiği belirtildi. 31 Aralık Cuma gününe kadar ödeme yapanların gecikme cezası ve zamları silinecek sadece anapara ödemesi yapılacak.

yarin-31-aralik-2021-son-gun-borcu-olanlar-faiz-indirimi-icin-hemen-bunu-yapin-2

BORÇLAR OTOMATİK YAPILANDIRILMIŞTI

Genel sağlık sigortası prim borçları 9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren 7326 sayılar yapılandırma kanunu kapsamında otomatik olarak yapılandırılmıştır. 30 Kasım tarihine kadar ise vatandaşların Gelir testi yaptırması istenmişti. GSS prim borçları yapılandırması Nisan 2021 ve öncesi dönemine ait olan borçları kapsıyor.

yarin-31-aralik-2021-son-gun-borcu-olanlar-faiz-indirimi-icin-hemen-bunu-yapin-1

GSS PRİM BORCU NASIL ÖDENİR?

Sağlık sigortası prim borcunu yapılandıran ve ödemek isteyen vatandaşlar anlaşmalı banka ATM'leri üzerinden ödemelerini gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda e-devlet üzerinden de banka kartı ve kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün. 31 Aralık Ödeme için son gün. Borçlarınızı faiz olmadan indirimli olarak ödemek istiyorsanız yarın mutlaka GSS prim borcu ödemelerini gerçekleştirin.