Yargıtay'dan Çalışma Hayatı Hakkında Yeni Emsal Karar! Öğle Molası İşten Kovulma Sebebi Oldu!

Yargıtay'dan çalışma hayatını derinden etkileyecek yeni emsal bir karar çıktı. Bursa'da personelin öğle yemeğine çıkmasına izin vermeyen müdürün tazminatsız olarak işten kovulmasını Yargıtay haklı buldu. İş Mahkemesi'nin aksi yöndeki kararı Yargıtay tarafından bozuldu.

Yargıtay'dan Çalışma Hayatı Hakkında Yeni Emsal Karar! Öğle Molası İşten Kovulma Sebebi Oldu!
26 Eylül 2020 - 12:42

Türkiye'de çalışma hayatını derinden etkileyecek yeni bir emsal karara daha imza atıldı. Yargıtay, personelin öğle yemeğine çıkmasına izin vermeyen müdürün tazminatsız olarak kovulmasını hak buldu. Kovulan müdüre tazminat ödenmesi gerektiğine dair İş Mahkemesi'nin kararı Yargıtay tarafından bozuldu.

MAĞAZA MÜDÜRÜ TAZMİNATSIZ KOVULDU!

Bursa'da bir AVM'de mağaza müdürü olarak çalışan bir şahıs iş yoğunluğu gerekçe göstererek çalışanların öğle yemeğine çıkmalarına izin vermedi. Bu nedenle çalışanlar mağaza müdürnü işletmeye şikayet ettiler. Ayrıca bu şikayetler arasında mağazada eksik çıkan ürünlerin çalışanlardan tahsil edildiği iddiası da yer aldı. İşletme bu mağaza müdürünü tazminatsız olarak işten kovdu.KOVULAN MÜDÜR İŞ MAHKEMESİNE BAŞVURDU

İş yerinden tazminatsız olarak kovulan mağaza müdürü soluğu İş Mahkemesi'nde aldı. İş sözleşmesinin haksız yere feshedildiğini belirten mağaza müdürü eksik çıkan ürünlerin çalışanlardan tahsil edilmesinin uygulanan bir yöntem olduğunu ifade etti. Bu sebeplerden dolayı işverenden kıdem tazminatını, ihbar tazminatını, yıllık izin ücretini, fazla mesai ücretini ve ulusal bayram tatil ücretlerini talep etti.

Mağaza müdürünün şikayeti üzerine savunma yapan işveren temsilcisi iş akdinin haklı olarak feshedildiğini, bu nedenle kıdem ve ihbar tazminatlarına hak kazanılmadığını, mağazada eksik ürünleri çalışanlardan karşılamak için baskı oluşturduğunu ve personelin öğle yemeğine çıkmasını engellediğini belirterek itiraz etti.

İŞ MAHKEMESİ KOVULAN MÜDÜRÜ HAKLI BULDUİş Mahkemesi verdiği kararda eksik ürünlerin bedelinin çalışanlardan tahsil edilmesinin ve mağaza personelinin öğle yemeğine çıkarılmamasının iş akdini tek taraflı feshetmeye yeterli olmayacağına hükmetti. Bu nedenle dava kısmen kabul edildi. Davalı işveren ise davayı Yargıtay'a taşıdı.

YARGITAY KARARI BOZDU!

Yargıtay'a gönderilen dava 9. Hukuk Dairesi'nde görüşüldü. Yargıtay İş Mahkemesi'nin yanlış karar verdiğini belirterek emsal nitelikteki kararını şu gerekçelere dayandırdı:

"Dosyada çalışanların yazılı beyanlarına göre iş yerinde eksik çıkan ürünlerin çalışanlardan tahsil edilmesi için baskı yapıldığı ve çalışanların öğle yemeklerine çıkamadıkları görülmektedir. Çalışanların tamamı iş yerinde huzur kalmadığını ifade etmişlerdir. Davacı savunmasında ise bu öğle yemeğine çıkamama durumunu iş yoğunluğuna bağlayarak kabul etmiştir.İş yerinde huzur kalmadığı için işverenin iş sözleşmesini feshetmesi haklı bir gerekçeye dayanmaktadır. İş Mahkemesi'nin kıdem ve ihbar tazminatı itirazını kabul etmesi hatalı bir karardır."


YORUMLAR

  • 0 Yorum