FIFA tarafından bir süredir geliştirilen yarı otomatik ofsayt teknolojisi bugün ilk kez test edilecek. Uzuv takibine dayalı olarak geliştirilen yeni sistemin bugün oynanacak olan Tunus-Moritanya maçı uygulamaya konulacağı bildirildi.

FIFA Futbol Teknolojisi'nın bir süredir üzerinden çalıştığı 'Yarı Otomatik Ofsayt' sistemin çalışmaları tamamlandı. Ofsayt kararından devrim niteliğinde olan ve uzuv takibine dayalı olarak geliştirilen yeni sisteminin bugün Tunus-Moritanya arasında oynanacak olan karşılaşmada uygulamaya konuşarak test edileceği bildirildi.

Gözden kaçırmayın

Skandal Karar! Wimbledon Rus ve Belarus'lu Tenisçileri Turnuvadan Attı! Skandal Karar! Wimbledon Rus ve Belarus'lu Tenisçileri Turnuvadan Attı!

Yapay zeka teknolojisinin kullanılarak geliştirilen yeni sistem her oyuncunun iskeletindeki 29 ayrı noktayı saniyede  kadar noktayı saniyede 50 kez gözlemlerken diğer taraftan da aynı anda topu izleyecek. Sistemin faaliyeti için daha önceden stadyumların çatılarına 10-12 adet ekstradan kamera monte edilmesi gerekecek.  

Yarı Otomatik Ofsayt

Uzuvların takip eden bir teknoloji olarak adlandırılan yarı otomatik ofsayt teknolojisinin maç hakeminin son kararını almasından önce VAR sistemine ofsayt hakkında bilgi aktarımı yapacak. Yani kamera kayıtlarıyla oluşturulan videodan çıkarılan tüm izleme verileri ilk önce VAR odasına gönderilecek ve daha sonra hesaplanan ofsayt çizgisiyle birlikte hakemlere gerçek zamanlı olarak görüntü akışı sağlanacak.