NASA'nın uzaylılar konusundaki çalışmaları kamuoyu gündemine bu defa da ilahiyatçılar ile başladığı iş birlikleri ile gelmeye başladı. Nasanın uzaylılar konusunda geldiği noktada şimdiki adımı olan, dini geleneklere göre yaşayan insanların, uzaylılar konusunda nasıl tepki vereceği ve ‘İnsan ve Uzaylı arasındaki çizgiyi nasıl belirliyoruz?’ gibi sorulara aranacak cevaplar için ilahiyatçılarla çalışmaya başlanıldı.

"Atatürk dönemi ilahiyatını istiyorum" Demişti!

kapak_094102

NASA'nın uzaylılar konusundaki çalışmalarına kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak ve özellikle de son günlere “Atatürk dönemi ilahiyatını istiyorum” sözleri ile damga vuran Ahmet Mahmut Ünlü de destek verdi.

NASA, ilahiyatçılarla işbirliği yaparak mütedeyyin insanların uzaylılar konusunda vereceği tepkileri araştırmayı amaçlıyor. Cübbeli Ahmet Hoca da NASA’ya destek veren isimlerden olarak “Yunus Suresi’nde ‘Bakın göklerde, yerlerde neler var’ der. Nasıl bakılabilir? Tabii ki aletlerle, cihazlarla...” dedi.

NASA, diğer gezegenlerde yaşam bulunursa insanların nasıl tepki vereceğini ve olası bir keşfin dini fikirleri nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için ilahiyatçılarla işbirliği yoluna gidiyor. Amerika’daki Princeton Üniversitesi İlahiyat Araştırma Merkezi’nde NASA sponsorluğunda yürütülen çalışmaların asıl amacı ise dini geleneklere göre yaşayan insanların, uzaylılar konusunda nasıl tepki vereceği.

UZAY KONUSUNUN TARİHTE VE DİNDE YERİ NEDİR?

61cb7cdd4e3fe10e280631cc

“Evvelce teleskoplar, mikroskoplar vasıtasıyla yüzlerce sene evvel araştırmalar yapılmış, gezegenler takip edilmiştir. Osmanlı da buna çok kıymet verdi. Dolasıyla bunlar hep ayeti kelimeye dayanmaktadır” sözleri ile durumu değerlendiren Ahmet Hoca sözlerini şu şekilde detaylandırdı;

 “Uzay ilimleri ile ilgili araştırma yapmak İslam’da makbul sayılan, hatta bir ayette emredilen bir konudur. Nitekim Yunus Suresi’nde ‘Söyle insanlara, bakın göklerde, yerlerde neler var’ der. Şimdi yerlerde neler olduğu, birçok ayette geçiyor. ‘Yer yüzünü gezin, dolaşın, bakın, tefekkür edin, düşünün’ ayetleri var. Bu tamam, yerle ilgili çok ayet var. Ama gökle ilgili Yunus Suresi 101’inci ayette özellikle, göklerde ne var bakın, der. Nasıl bakılabilir? Tabii ki aletlerle, cihazlarla…Ayeti kelimelerin nâzır olduğu dönemlerde bu aletlerin hiçbirinin bulunmadığı bilinmektedir. Çünkü Kuran-ı Kerim kıyamete kadar bâki olduğundan ve kıyamete kadar gelecek Müslümanlara yön verdiğinden, tabii ki bu zamanlarda bu araştırmalar başlamıştır”