Son bir haftadır ülkenin batısında arka arkaya çıkan orman yangınları pek çok kişiyi derinden yaraladı. Doğal güzelliklerin büyük bir kısmının yok olması, can ve mal kaybını yaşanması üzerine hala yangınların kontrol altına alınması için seferberlik devam ediyor. Bu süreçte bazı yangınlar kontrol altına alınırken yerine yenilerinin çıkması kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Henüz yangınların sorumluları hakkında başlatılan soruşturmada bir sonuç elde edilemedi. Kafalarda oluşan soru işaretlerinin ardından sosyal medyada bazı spekülasyonlar yaşanmaya devam ediyor. Özellikle yanan arsaların imara açıldığı ve bölgelerin farklı özel yapılar inşa edilerek değerlendirileceği iddia edildi. Bu iddia sosyal medyada vatandaşı çileden çıkardı. Tepkiler çığ gibi büyüdü.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI ORTAYA ATILAN İDDİALARI AÇIKLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ortaya atılan imar iddialarının ardından açıklamalarda bulundu. Yanan bölgelere imar izni verildiğine yönelik haberleri kesin ve sert bir dille yalanladı. Bunun ardından yanan hiçbir bölgede herhangi bir yapılaşmaya izin vermeden bölgenin yeniden yeşillendirilmesi ve onarılması için yangınların sona ermesinin hemen ardından çalışmaların yapılacağı belirlendi.

YANGIN BÖLGELERİNDE HANGİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR?

6-23

Bakan Kurum düzenlemiş olduğu toplantı sonrasında yangın çıkan bölgelerde yapılan çalışmaları da anlattı. Yangının kontrol altına alındığı bölgelerde yangından etkilenmiş aileler ile iletişime geçildiği ve maddi desteklerin yanı sıra psikososyal destek de verildiği belirtildi.

Bölgelerde vatandaşlar için konteynırlar kuruldu. Ardından sadece Antalya için gönderilen ilk etap ödeneğin 47,5 milyon lira olduğu belirlendi. Zarar gören hayvanlar ile de veterinerle devamlı iletişim halinde kalındığını belirtti. Bundan sonraki dönemde de yaraların maddi ve manevi sarılmasına yönelik çalışmaların yapılacağının altını çizdi.