Volkswagen araç sahipleri ve müşterileri için yeni bir karar aldığını duyurdu. Araç sahipleri için bir tazminat ödemesi gerçekleştirecek. Bu tazminatın nedeni ise emisyon testleri sırasında testin ardından çıkan sonuçların tahrif edilmesinden kaynaklandığı belirlendi. Sonuçların tahrif edilmesini sağlayan hileli bir yazılımın bulunmasından dolayı aracı satın alan müşterilerin yaşadıkları ya da yaşayabilecekleri sorunlara karşı tazminat ödemesi yapacakları belirlendi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında alınan kararın belirli marka araçlar için geçerli olması bekleniyor. Sıfır araçlar için tazminat miktarı 3 bin euro olarak açıklanırken, ikinci el araçlar için 1500 euro ödeme yapılacak. 

Tazminat kararının Hollanda'da bulunan Amsterdam Bölge Mahkemesi tarafından alındığı belirlendi. Emisyon testlerinin araçlar için çevreyi düşünen süreç için gerekli olduğu belirlendi. Buna rağmen hileli bir yazılımın kullanılmış olması nedeniyle bu araçları alanlar için 3 bin euro tazminat ödemesi yapılacak. İkinci el araçlar içinde bir tazminat ödemesi yapılacak. Araç sahipleri için ödenecek tazminat tutarı bin 500 euro olarak açıklandı. 

KİMLER TAZMİNAT ÖDEMESİ ALACAK?

6-10

Volkswagen tarafından 2015 yılı içerisinde üretilmiş olan dizel otomobiller için toplu emisyon testlerinin yapıldığı belirlendi. Bu testlerin manipüle edilmesi için özel bir yazılımın kullanıldığı öğrenilmişti. 

Manipüşe eden yazılımın kullanılmasının ardından araçların bilinenden çok daha fazla zararlı madde salınımı gerçekleştirildiği belirlendi. Bu süreçten yaklaşık olarak 150 bin dizel otomobil sahibinin etkilendiği belirlendi. Otomobil şirketinin gerekli düzenlemelere uyum sağlamadığı belirlendi. 

Otomobil şirketinin gerekli donanımlara gerektği şekilde uyum sağlamasını bekleyen alıcılar için bu durum son derece normal olmakla birlikte çeşitli hakları doğuyor. Emisyon test sonuçları ile oynanmış olan dizel araçlara 3 bin euro tazminat ödemesi yapılacak. Marka tarafından Set, Skoda marka araçların kapsam içerisine alındığı belirlendi. Yapılacak tazminat ödemesi sadece Hollandalı tüketicileri kapsayacak ve 450 milyon euroya kadar ödeme yapılacak