Vergi Ve SGK Borçlarında Yapılandırma Müjdesinin Detayları Belli Olmaya Başladı! Hangi Borçlar Hangi Şartlarda Yapılandırılacak?

Türkiye'de vergi borçları ile SGK borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik önemli adımlar resmen atılmaya başlandı. Vatandaşlar henüz bu yapılandırma içeriğinin tam olarak belli olmaması nedeniyle detaylar üzerinde büyük bir merak yaşıyorlar. Hangi borçlara yapılandırma imkanı getirilecek? Yapılandırma yapılan borçlar nasıl geri ödenecek? Vatandaşlara ne kadar vade verilecek? Yapılandırmada faizler tamamen silinecek mi? İşte merak edilen borç yapılandırması sorularının cevapları...

Vergi Ve SGK Borçlarında Yapılandırma Müjdesinin Detayları Belli Olmaya Başladı! Hangi Borçlar Hangi Şartlarda Yapılandırılacak?
17 Ekim 2020 - 10:59

Türkiye'de borçlu vatandaşlar bir süredir hükümetin bu borçlara yapılandırma uygulamasını bekliyorlardı. Bu beklenti üzerine ilk somut adımlar resmen atılmaya başlandı. Koronavirüs sürecinde aksayan ekonomik yaşam nedeniyle hem vergi borçları hem de SGK borçlarının ödenmesinde aksamalar meydana geldi. AK Parti de vatandaşlardan gelen talep üzerine bazı borçlara yapılandırma kolaylığı sağlamak için harekete geçti.YAPILANDIRMALAR ÖNCEKİ YILLAR GİBİ OLACAKSGK borçları ve vergi borçları için yapılandırma imkanı getirileceği müjdesini AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş verdi. Mehmet Muş yapmış olduğu açıklamada, “Hem vergi borçları hem de SGK borçları için bir yapılandırma çalışması içerisindeyiz. Bu yapılandırmalar geçmiş yıllarda olduğu gibi olacak. Benzer şartlar aynı şekilde kolaylık olarak vatandaşlara sunulacak.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un önceki yıllarda çıkan yapılandırmaları işaret etmesi üzerine vatandaşlar bu yapılandırmaların şartlarını öğrenmek için araştırma yapmaya başladılar. Önceki yıllarda da yapılandırma kolaylığı sunulmuş ve milyonlarca vatandaş borçlarından bu imkanlarla kurtulmuşlardı.Emlak vergilerinden öğrenim kredilerine kadar çok sayıda kalemde yapılandırma imkanı getirilmişti.TÜRKİYE'DE GEÇMİŞTE YAPILANDIRMA YAPILAN BORÇLARIN LİSTESİ!-Emlak Vergisi
-Katma Değer Vergisi
-Trafik Cezaları
-KYK Öğrenim Kredisi
-Gelir Vergisi
-Çevre Ve Temizlik Vergisi
-Motorlu Taşıtlar Vergisi


-SGK ve BAĞ-KUR Prim Borçları
-Askerlik Para Cezaları
-İdari Para Cezaları
-Su BorçlarıYAPILANDIRMA ÖDEMELERİ HANGİ ŞARTLARDA YAPILACAK?

Geçmiş dönemlerde uygulamaya konulan yapılandırmalarda yapılandırılmış borçların hangi şartlarda geri ödendikleri de araştırılan konulardan birisi oldu. Buna göre geçmişteki yapılandırma uygulamalarında vatandaşlara faizlerin silinmesi şartıyla peşin ödeme ve vade konulması şartıyla da taksitli ödeme imkanı tanınmıştı. Taksitli ödemelerde borçlu vatandaşlar 6 ay, 9 ay, 12 ay ve 18 ay gibi taksit sürelerini seçebiliyorlardı. Bu ödemeler 2 ayda bir yapıldığı için yapılandırma taksitleri 36 aya kadar yayılabiliyordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum