Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” sisteminin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan tarafından 20 Aralık'ta açıklanan “kur Korumalı TL vadeli mevduat” sistemi için “Vergi de adalet yok” denilere iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açıldı.

kapak_142849-1

HKP avukatlarının verdiği dava dilekçesinde TCMB’nin tebliğinin Anayasa’ya ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırılık teşkil ettiği belirtilirken konu ile ilgili açıklama yapan HKP MYK üyesi Adnan Okur, çok önemli açıklama ve iddialar dile getirdi.

“Halkın Kurtuluş Partisi olarak, AKP’giller’in 84 milyon insanımızın bir kez daha cebine el atması anlamına gelen, “Kur Garantili TL Vadeli Mevduat” garabetinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtık” diyen Adnan Okur konu ile ilgili dikkat çeken cümleler kurdu.

“Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı açtıranların olası kur zararlarının vergi gelirlerinden ödenmesine dayanan TCMB Tebliği, Hazine ve Maliye Bakanlığının Kur Farkı Zararlarının Hazineden karşılanacağını yani emekçi halkımızın sırtından karşılanacağını duyuran açıklaması, Vergide adaleti yok edecektir. Verginin Kamu Giderlerinin Karşılığı Olması İlkesine ve Anayasa’nın ‘kanun önünde eşitlik ilkesine’ açıkça aykırıdır” dedi.

Son dakika: Merkez Bankası'ndan 'TL mevduat' konusunda yeni karar

Adnan Okur “AKP’giller’in bu tebliği bankalarda milyar dolarları-avroları olan bir avuç para babasının kur zararını karşılamaya yöneliktir” dedi ve alınan kararın halk üzerinde olacak etkisine ayrıntılı olarak değindi.

Tekrar bir döviz vurgunu yapıldığını dile getiren Adnan Okur “İşçi-Memur-Esnaf ve Köylümüzün sırtında zaten çok büyük bir yük olan vergi yükünün daha da artması demektir. Kısacası AKP’giller son döviz vurgununda da görüldüğü gibi İşsizlik-Pahalılık-Zam-Zulüm-Vurgun-Soygun demektir. Hiçbir zulüm düzeni sonsuza değin sürmez. İnsanlar isyan huyludur, ‘yeter be’ der ayağa kalkarlar. Tıpkı Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi. Bu yine olacak. AKP’giller’in bu zulüm düzeni de sona erecek. Emekçi Halkımıza çektirilen bütün acıların hesabı bir bir sorulacak. " diyerek sözlerini bitirdi.