Türkiye'de vergi borcu bulunan binlerce vatandaş bulunuyor. Vergi ödemelerinin düzenli olarak yapılması oluşacak bir kesinti ya da gecikme zammı gibi bir sürecin ortadan kalkmasını engelleyecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sık sık vergi borcu hakkında çeşitli düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Hem vergi borçlarının yapılandırılması, hem de ödeme sırasında ortaya çıkan kolaylıklar ile birlikte vatandaşa destek olunması bekleniyor. 

VERGİ BORCU ÖDEMELERİNE KOLAYLIK!

4-14

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son düzenlemelerde ekonomi reformu da göz önüne alınmıştı. Borçların sadeleştirilerek ödenmesi noktasında pek çok vatandaşa yardımcı olunacak. Yatırım yapmak isteyen kişilere ise yeni düzenleme ile birlikte yardımcı olunması planlanıyor. Vergi borçlarının yıllarca ödenmeden bir köşede beklemesi ve gecikme zammı ve faiz gibi olumsuz uygulamalardan etkilenmesi yerine dijital dönüşüm sürecini de oluşturacak yeni çalışmalar yapılıyor. 

TÜRKİYE'DE DİJİTAL VERGİ DAİRESİ KURULUYOR!

Dijital dönüşümün gerçekleştirilmesi için sistem üzerinde devrim niteliğinde sayılabilecek bir uygulama hayata geçirilecek. Bu süreçte işlemlerin elektronik ortam üzerinde vergi dairelerine gitmeden sorunsuz bir şekilde tamamlanması amaçlanıyor. Devlet dairesi olduğu için çalışma saatleri sınırlı olan vergi dairelerind eher gün metrelerce kuyruk oluşabiliyor. Bu durum vatandaşın ödeme yapmadan önce gözünü yeterince korkuturken aynı zamanda işlemlerin yavaşlamasına ve hatta aksamasına neden olabiliyor. 

Yeni yasanın şekillenmeye başlaması son derece heyecan verici oldu. Dijital hale gelecek olan vergi dairesi üzerinde işlemler hızlı ve sonuç odaklı yapılacak. Vergi daireleri artık 24 saat açık olabilecek ve tüm işlemler online olarak yapılabilecek. Pek çok bürokratik işlem yeni dönemde son bulacak. Rapor tutma, imza alma, tutanak süreçleri de bir anda ortadan kaldırılacak. Yeni yöntemin vatandaşı ödemeye teşvik edebileceği ve vergi borçlarının tahsilatının daha hızlı yapılabileceği düşünülüyor.