Türkiye'de, ilk olarak Mart 2020'de salgın nedeniyle okullar kapatılıp eğitime 3 ay ara verilmişti. Sonrasında özel okullar da uzaktan eğitime geçmişti. Bu süreç sonrası eğitim için okulların aldıkları ücretlerin aynen devam etmesi üzerine bazı veliler, tüketici hakem heyetlerine başvurarak, ücret iadesi istemişler ancak birbirinden farklı kabul veya ret kararları çıkmıştı.

Okulların online eğitim vermelerine rağmen yüz yüze parası alınmaları ile ilgili mahkemeden karar çıktı. Mahkeme, ‘ayıplı ifa’ yani ‘eksik görev’ yapıldığına hükmedip okulların kapalı olduğu dönemde, veliden aldıkları fazla paraları iade etmesine karar verdi.

Bu karara zemin hazırlayan ise İzmir'de özel bir okulda iki çocuğu okuyan Avukat Hüseyin Topuzoğlu. Topuzoğlu konuyu mahkemeye taşımış ve İstanbul 2. Anadolu Tüketici Mahkemesi'nde açtığı davada “Türkiye'nin çok prestijli bir eğitim kurumu olması, nitelikli öğretmen kadrosu, eğitiminin yanı sıra kültürel, sportif, sosyal çevre yönünden geniş imkanlar sunması gibi gerekçelerle 2 çocuğumu kaydettirip, 117 bin lira ödedim. Çocuklarım salgında, okuldaki tüm olanaklardan yararlanamadığı için eğitimleri eksik kaldı” açıklamaları ile para iadesi istemişti.

universite-ogrencileri-online-para-kazanma-yollari

Fazla alınan ücretin haksız zenginleşmeye yol açtığını savunan Topuzoğlu, eksik hizmet nedeniyle ayıplı ifa iddiasıyla, ücret iadesi talep etmişti. Tam da Topuzoğlu’nun talep ettiği karar mahkemeden çıktı ve durum “ayıplı ifa” olarak kayıtlara geçti.

Okul idaresi ise salgında davacının çocukları da dahil öğrencilerini mağdur etmediklerini, online eğitimi eksiksiz verdiklerini savundu.

Mahkeme okula gidilmeyen 3 aylık döneme ait tüm ücretin iade talebini hakkaniyete uygun görmedi ancak velinin, okulu tercihindeki iyi bir eğitim yanında okuldaki sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerle, çocuğunun kişilik gelişimine katkı sağlanması talebinin uzaktan eğitimle karşılanmadığı iddiasında ise aileyi haklı buldu. Kararda, “Ödenen ücrete bu faaliyetlerin de dahil olduğu anlaşıldığından, kullanılamayan bu imkanlar yönünden toplam ücret içinde 3 aylık döneme denk gelen 39 bin 159 TL' nin 1/5'i olan 7 bin 831 liranın veliye faiziyle iade edilmesine hükmedildi” denildi.

Sonrasında davacı Av. Hüseyin Topuzoğlu velilere seslenerek: “Yüz yüze eğitim parası vermeme rağmen salgında online eğitim verildi. Okulun bunda kusuru olmasa da, ayıplı ifa nedeniyle kusursuz sorumluluğu olduğu gerekçesiyle, haksız alınan paranın iadesini istedim. Mahkeme, online eğitimle ilgili ilk defa veliye ücret iadesi yapılması kararı aldı. Online eğitimin, yüz yüze eğitimi karşılamadığı kanıtlandı. Bu kararla, maddi kayıp dışında, okulda sadece ders öğretimi değil aynı zamanda sosyal aktivitelerle öğrencinin kişisel gelişimi için yüz yüze eğitimin önemi de hukuken tescilledi. Bir hukukçu olarak öncü olmak için bu davayı açtım, kazandım. Karar, emsal oluşturuyor. Veliler, hakkını arasın” dedi.