Son dakika Ekonomi haberleri geldi. 2022 günü Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2021 yılı enflasyon rakamları sonrasında emekli maaşlarına zam yapılmıştı. Böylece en düşük emekli maaşı 2500 liraya çıktı noktan yüzde yirmi beş zam yapılan emekli maaşları sonrası emekli vatandaşlar zam oranından memnun olurken bugün TBMM genel kurulunda emeklilere yeni zam müjdesi gelebilir. Çünkü bugün mecliste Temmuz ayında 1500 lira alan emeklilere yüzde 25.5 zam + 617 liralık zam konuşulacak. Emekli maaşı son dakika gelişmeleri ve detaylar haberimizin devamında…

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ocak 2022 günü açıklanan enflasyon verileri sonrasında tüm emeklilerin maaşları değişti. Aynı zamanda en düşük emekli maaşına da yeni bir ayarlama yapılarak emekli maaşında taban 2500 liraya çıkarıldı. Emekli maaşlarının devlete maliyeti 3.5 milyar lira olarak hesaplandı. 17 Ocak tarihinden itibaren SSK emeklileri zamlı maaşlarını almaya başlarken bağ-kur ve tarım emeklileri ise 25 Ocak tarihinden itibaren yeni maaşlarına kavuşacak. Ancak emeklilerin hükümetten başka beklentileri de var. Yani emekli zammı yapıldı ancak bir yandan da market rafları başta olmak üzere fiyat artışı devam ediyor. Emekli zammı artan fiyatlar karşısında eriyip gidiyor. Emekli vatandaşların yanı sıra dul ve yetim aylığı alanlar da maaşlarında iyileştirme bekliyor. Tüm bu beklentiler ise bugün TBMM’de yapılacak görüşmelerde belli olacak.

ve-sonunda-oldu-sgk-ssk-bagkur-emeklisi-istedigini-aldi-yuzde-25-zamma-ek-617-tl-seyyanen-zam-o-1

Ek zam gündemde

Yeni hesaplamalara göre Temmuz ayı itibarıyla 2400 lira emekli maaşı alan emekliler zamdan sonra 3000 liranın üzerinde emekli maaşı almaya başlayacak. Bu emekli grubunun normal zamdan yararlanacağı öğrenilirken aynı zamanda maaşı daha da aşağıda kalan emeklilere ek zam verilmesi gündeme geldi. Düzenlemeye ilişkin yasa Tasarısı Bugün mecliste görüşülecek. Tasarının kabul edilmesi halinde ise emeklilere 617 lira ek zam yapılması gündeme gelecek.

ve-sonunda-oldu-sgk-ssk-bagkur-emeklisi-istedigini-aldi-yuzde-25-zamma-ek-617-tl-seyyanen-zam-o-3

Dul ve yetim aylığı alanlar için düzenli

Emeklilerin hak sahibi olan yani dul ve yetim aylığı alanlara da yakından ilgilendiren yasa tasarısı herkes tarafından yakından takip ediliyor. En düşük emekli maaşının 2500 lira yükselmesi ile birlikte dul ve yetim aylığı alanlar ek zam tutarından faydalanmak istiyor. Düzenlemenin meclise kabul edilmesi halinde %50 hissesi olan dul eşin Ölüm aylığı 1.250 lira yüzde yetmiş beş hissesi olan dul eşin Ölüm aylığı ise 1875 liradan az olamayacak. Tasarı Bugün mecliste görüşülecek ve onaylanması halinde de bu ayki dul ve yetim aylığı maaşları yükselecek.