Moskova geçtiğmiz hafta Batı'ya kapsamlı güvenlik talepleri sunarak NATO'nun yeni üyeler kabul etmemesi ve ABD'nin eski Sovyet ülkelerinde yeni üsler kurmaması gerektiğini söylemiştiYetkililere hitaben yaptığı konuşmada Putin, daha önce "yenilmez" olarak tanımladığı yeni hipersonik füze cephaneliğinin savaşa hazır hale gelmek üzere olduğunu da duyurmuştu.

Agence France-Presse (AFP), Moskova'nın,  Batı’daki tutumuna misilleme olarak askeri bir adım atabileceğini söylemesi üzerine bu hafta tansiyonun zirveye çıktığını belirtti. Kıdemli Kremlin ve savunma yetkilileri, Batı ve NATO'nun Moskova'nın güvenlik kırmızı çizgilerini çiğnediği ve tehlikeli bir şekilde Rusya sınırlarına yaklaştığı konusunda giderek daha fazla iddiada bulunmaya başladı.

dunyayi-ayaga-kaldiran-istihbarat-raporu-rusya-14548457_5382_osd

Rusya’nın tehditlerine karşı Batı ise Putin'in bir saldırı başlatması durumunda ekonomik sonuçları olacağı konusunda uyardı. ABD'li yetkililer, gelecek yılın başlarında planlanan müzakereler öncesinde Rusya'nın bazı önerilerinin "kabul edilemez" olduğunu bildirdiler.

Agence France-Presse, Putin'in bugün yaptığı geleneksel yıl sonu basın toplantısının Ukrayna savaşının yaklaştığı bir döneme denk geldiğini belirtirken, Putin'in Ukrayna konusunda neler söyleyeceği merakla bekleniyor.

Tam da bu arada Rus Ria yayın organı dikkat çekici bir habere yer verdi. Haberine göre, ABD'den Javelin tanksavar füze sistemi alan Ukrayna ordusu tatbikat sırasında belirlenen hedefi vuramadı ve söz konusu atış, ilk kez Donbas'ta yapıldı.

Türk askeri paralı askerle aynı değil'

Alman Welt gazetesi ise, NATO'nun Rusya'ya karşı ilk somut askeri adımını attığını ve hızlı müdahale kuvvetini operasyona hazır duruma getirmeye başladığını yazarken NATO bünyesindeki Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF) adlı birimin beş gün içinde kriz bölgesinde konuşlanmaya hazır duruma getirileceği de belirtildi.

NATO'nun en hızlı birimi olan VJTF'nın komutası ise şu anda Türkiye'de olduğundan haberde, Türk birliklerinin de öncü kuvvet olarak hazırolda beklediği ve iki ila yedi gün içinde operasyona hazır duruma geleceği aktarıldı.

Bu arada ABD merkezli New York Times gazetesi, ABD ve İngiltere’nin, olası bir işgalden önce Ukrayna’nın elektrik şebekesi, bankacılık sistemi ve diğer önemli altyapısına yönelik herhangi bir Rus siber saldırısına karşı koymak için Kiev’e uzmanlar gönderdiğini yazdı.

The New York Times’ın bildirdiğine göre, ABD istihbaratı Kremlin’in Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’i beceriksiz göstermek ve otoritesini baltalamak için bir ‘siber saldırı’ emri verebileceğine inanıyor.