Ülke olarak hem zorlu hem de ilginç bir süreçten geçtiğimiz aşikar. Zaten benzin fiyatlarındaki gibi yoğun ve tekerrür eden tekel ve sigara fiyatlarına yapılan zamlar artık herkese “yeter” dedirtirken, kamuoyunda “amaç kapatmak” tahminleri de yer buldu. Tekeller beklendiği şekilde kapama kararı aldılar.

Yeni yılda hem alkollü içecekler hem de sigaranın Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) yüzde 47,40 oranında yapılan son dev zam sonrası Özgür Aybaş Türkiye’nin tekellerinin kapanacağını duyurdu.

1593254275318-tekel

Bu gelişmeyle sigara ve alkolde olağanüstü fiyat artışı beklenirken Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş bir sosyal medya paylaşımında bulunarak Türkiye genelinde dükkan kapattıklarını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamasında Aybaş, “Türkiye geneli dükkanları kapatıyoruz. Firmaların ürün vermemesi telefonları açmamaları sebebiyle muhatap bulunamadığından zincir marketlerin otomatik yüzde 40 zam yapmaları bizlerin ticaretini sekte vurmuştur. Ülkemiz adına geçmiş olsun. Ya zamlar açıklansın ya da ürün versinler” dedi.