Vatandaşların Tamamını İlgilendiriyor! Türkiye'de Kredi Kartı Sistemi Değişiyor!

Hazırlanan yeni torba yasada vatandaşların kredi kartı almalarını kolaylaştıracak bir maddenin yer aldığı ortaya çıktı. Hazırlanan yasa değişikliğine göre vatandaşlar kredi kartı başvurularında ıslak imza atma mecburiyetinden kurtulacaklar.

Vatandaşların Tamamını İlgilendiriyor! Türkiye'de Kredi Kartı Sistemi Değişiyor!
13 Nisan 2020 - 10:55

Türkiye'de koronavirüs etkisi nedeniyle yapılan kanuni değişikliklere yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu maksatla 62 maddelik bir torba yasa taslağı hazırlandı. Bu taslak ilerleyen günlerde TBMM gündemine gelecek ve oylanıp yürürlüğe girecek.

Yeni torba yasada yer alan bir maddeye göre bankalar müşterileri ile yaptıkları işlemlerde fiziki belge ve ıslak imza kullanılması zorunluluğundan kurtuluyorlar. Koronavirüs salgını nedeniyle online işlemlere ağırlık verildiği bu dönemde vatandaşların bankalara giderek imza atmak zorunda kalmalarının önündeki yasal engel kaldırılıyor.

Banka kartları ve kredi kartlarının çıkarılmasına, kullanımın, takas ve mahsup işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nda değişiklik yapılıyor.

Yapılacak değişiklik sonrasında bankalar ile müşterileri arasında yazılı şekil şartı kaldırılacak. Islak imza aranmaksızın online kanallardan bu işlemler yapılabilecek. Kredi kartı çıkarmak isteyen vatandaşların banka şubelerine gitmelerine veya banka görevlilerinin müşterilerin yanına gitmelerine gerek kalmayacak.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum