Vatandaşlara Zorluk Çıkaran Özel Bankalar Kendilerini Savunup Eleştirilerden Dolayı BDDK'ya Sitem Ettiler!

Bloomberg'de yer alan habere göre özel bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile yaptıkları toplantıda kendilerine yönelik eleştirilerden duydukları rahatsızlığı ilettiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, özel bankaların vatandaşlara yönelik koronavirüs tedbirleri kapsamında kamuoyuna duyurdukları taahhütlerini yerine getirmeleri gerektiğini ifade etmiştiler.

Vatandaşlara Zorluk Çıkaran Özel Bankalar Kendilerini Savunup Eleştirilerden Dolayı BDDK'ya Sitem Ettiler!
17 Nisan 2020 - 15:48

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve özel bankaların tüm genel müdürleri video konferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirdiler. Toplantıya özel bankaların kendilerine yönelik yapılan eleştiriler damgayı vurdu. Özel bankaların genel müdürleri özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın vatandaşlardan yana olan eleştirilerinin bankaların moralini bozduğunu ifade etti.

Bloomberg'in yayınladığı habere göre toplantıda özel bankaların genel müdürleri sektörde kamu ve özel ayrımı yapılmaması gerektiğini ifade ettiler. Kamu bankalarına özel görevler verildiğini belirten özel banka temsilcileri, “Özel bankalar da yapılandırma yapıyor. Öteleme işlemi gerçekleştiriyor. İhtiyacı olanlara kredi veriyor. Bize yapılan eleştiriler haksızlık.” dedikleri kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde özel bankaların koronavirüs sürecinde iyi bir imtihan vermediklerini söyleyerek, “Özel bankaların üzerine düşen görevleri yerine getirmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise vatandaşların özel bankalarda yaşadığı sıkıntılara dair süreci takip ettiklerini ifade ederek, “Bu dönemde vatandaşa destek olmak yerine kredisini yapılandırmak isteyenlere fahiş maliyetler çıkarıldığını biliyoruz. Bu bizim asla kabul edebileceğimiz mahiyette bir durum değildir. Bu konunun üzerine milletimizin menfaati için titizlikle gideceğiz. Özel bankaların kamuoyuna yaptıkları duyuruda verdikleri taahhüdü yerine getirmelerini bekliyoruz.” demişti.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum