Gündem

Vatandaşlara kritik deprem uyarısı yapıldı: 7.2'lik deprem bekleniyor!

Bir önceki akşam Balıkesir’in Akçaköy ilçesinde meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremden sonra aynı bölgede toplam 90 deprem daha yaşandı. Bu depremlerin büyüklüğü ise 0.8 ile 3.5 arasında gerçekleşti. 

Yaşanan bu depremlerin ardından Balıkesir Üniversitesi’nde Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Prof. D. Şener Ceryan, deprem hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ceryan’ın açıklaması şu şekilde; “Balıkesir fayında 1944 yılında 6.8’lik bir deprem yaşanmıştı. İlgili depremden sonra aradan 75 yıl geçti. Bu fay aynı zamanda Gökçeyazı segmentinin kırılma zamanını 2 kat aşmış. Bu nedenle bölgede 7.2 büyüklüğünde deprem meydana gelebilir. Hepimizin böyle bir depreme hazırlıklı olması gerekiyor” 

Balıkesir’in depreme daha dirençli bir kent olması adına AFAD, Valilik ve ilgili kurumların çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Ceryan, devletin de önemli adımlar attığını dile getirdi. Ayrıca son depremin olası bir deprem riskini azaltması adına bölgede çalışmaların devam etmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Ceryan, Balıkesir ve Balıkesirliler için bu durumun hayati bir önem taşıdığını sözlerine ekledi. 

SON DEPREMLER LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı