Gündem

Vatandaşlar Adres Değişikliklerini Artık İnternetten Yapabilecek! Adım Adım E-Devlet’ten Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Türkiye’de son dönemlerde yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle çok sayıda kamu kurumu ve kuruluşunda hizmetler aksadı. Bu sebeple mağduriyet yaşayan vatandaşlar taleplerini yetkili makamlara ilettiler.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yapılan çalışmalarla yapılamayan hizmetler için teker teker internetten yapabilme seçeneği devreye alınıyor. Son müjde ise adres değişikliği konusunda geldi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Nüfus Müdürlüklerinde yapılması gereken adres değişikliği hizmetinde yeni bir dönem başlıyor. Artık vatandaşların nüfus müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadı. Adres değişikliği işlemlerini vatandaşlar internet üzerinden kolaylıkla yapabilecekler. Bundan sonra E-Devlet ile vatandaşlar ikamet ettikleri adresin değiştiğini resmi makamlara bildirebilecekler.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin duyurusuna göre vatandaşlar E-Devlet kapısını kullanarak adres değikliği işlemini başarı ile gerçekleştirebilecekler. Nüfus müdürlüklerinde sıra bekleme, derdini anlatma devri tarihe karıştı. Bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletler üzerinden E-Devlet sistemine girmek adres değişikliği için yeterli olacak. Adres değişikliği için ise vatandaşların tek ihtiyacı olan şey Mobil İmza, Elektronik İmza ya da SMS İle Doğrulama yapabilmek. Bunlardan birisini yapabilen vatandaşlar ikametlerini resmen değiştirebilecekler.

E-DEVLET’TEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR

E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapmak oldukça basit bir işlemdir. Elektronik İmza, Mobil İmza ya da SMS ile doğrulama istendiğinde bu işlemlerden birisini yapan vatandaşlar adreslerini değiştirebiliyorlar. E-Devlet’te Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün hizmetleri arasında Adres Değişikliği Bildirimi sekmesine tıklanır. Bu hizmetten faydalanabilmek için E-Devlet’e giriş yapabilmek gerekiyor. Bunun için ise dört farklı yol vardır. E-Devlet şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza, Banka Kimlik Doğrulama seçeneklerinin birisi ile sisteme giriş yapılır.

 

 

 

 

 

 

Hizmet arama bölümüne Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yazılır. Çıkan ekranda bu müdürlüğün hizmet sayfasına girilir. Hizmet sayfasının ilk sırasında Adres Değişikliği Bildirimi yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılan ekrandaki formda ilgili yerler doldurularak işleme devam edilir. En son yapılan işlemin onaylanması istenir. Mobil İmza, Elektronik İmza ya da SMS İle Doğrulama ile gerçekleştirilen onay sonrasında işlem resmi olarak yapılmış olur.

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı