Vatandaşın Bir Çilesi Daha Bitiyor! Abonelik İptallerinde Yeni Dönem Başlayacak!

Türkiye'de telefon, internet ve benzeri hizmetler veren şirketlerin vatandaşlara abonelik iptallerinde zorluk çıkartmaları tarih oluyor. Vatandaşlar şirketlere abonelik iptali başvurusu yaptıklarında "iptal talebinizi fax ile bildirin" cevabı alıyorlardı. Artık bu işlemler e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Vatandaşın Bir Çilesi Daha Bitiyor! Abonelik İptallerinde Yeni Dönem Başlayacak!
29 Eylül 2020 - 11:44

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın telefon, internet, sabit hat gibi abonelik sözleşmeleri nedeniyle karşılaştıkları zorluklar sona eriyor. Artık vatandaşlara abonelik sözleşmelerinin iptali sırasında taleplerinin fax ile şirkete iletilmesi cevabı verilemeyecek.

TBMM'YE BİNLERCE ŞİKAYET GİTTİ!

TBMM'ye abonelik sözleşmelerinin iptalinde imzalı taleplerinin şirketlerin fax numaralarına gönderilmesine dair binlerce şikayet ulaştı. Bu şikayetler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na iletildi. Bu kurumun TBMM'ye gönderdiği cevapta kurum olarak çalışmaların devam ettiği, çalışmalar bittikten sonra abonelik iptal taleplerinin her şartta alınabileceği ve artık iptal işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabileceği bildirildi.ABONELİK İPTALLERİ HAKKINDA RESMİ AÇIKLAMA YAPILDI

Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu'ndan konuyla alaklı olarak detaylı şekilde şu açıklama yapıldı:

"Resmi Gazete'de 28 Ekim 2017 tarihinde yayımlanan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin fesihte takip edilecek usuller ile alakalı kararları gayet açıktır. Fesih taleplerinde abonenin kimlik belgesi kontrol edilerek her şartta alınması sağlanır. Ayrıca kurumumuz fesih talebi usulü belirleme yetkisine sahiptir. Bundan dolayı teknolojik imkanlardan da yararlanarak vatandaşların kolay ve hızlı bir şekilde fesih işlemi yapabilmeleri için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmalar neticelendirildiğinde e-devlet üzerinden abonelik iptalleri yapılabilecektir."

Şimdi vatandaşlar e-devlet üzerinde abone iptal edilebilecek hizmetin bir an önce devreye sokulmasını bekliyorlar. Şirketler bu abonelik iptali konusunda vatandaşlara güçlük çıkartarak maddi menfaat elde edemeyecekler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum