Son zamanlarda köye dönüş projesi adı altında hazırlanan proje ile birlikte destek verileceği belirlenmişti. Devlet destekli hazırlanan projenin Tarım İl Müdürlükleri ve Ziraat Bankası ortak çalışması sonrasında hayata geçirildiği belirlendi. Faizsiz olarak hazırlanan destek kampanyalarının ardından kent yaşamının, kentsel çarpıklaşmanın biraz olsun rahatlatılması ve kırsal kesimlerde azalan üretimin yeniden canlandırılması için hazırlanan bir program olduğu belirlendi.

Verilen destek sonrasında vatandaşa belirlenen şartları sağlamaları halinde 150 bin lira faizsiz destek kampanyası açıklandı. Proje hakkındaki tüm detaylar ve başvuru süreci tüm şehirlerin il ve ilçelerinde bulunan Tarım Müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Verilecek faizsiz desteğin pandemi nedeniyle bir sene boyunca erteleneceği ve ödemelerin bir yıl sonra yapılacağı belirtildi.

KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ DETAYLARI NELER?

Köye Dönüş Projesinin detayları da açıklandı. Proje bu süreç içerisinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ya da daha önce bu işi yapmış olan kişileri yakından ilgilendiriyor. Kırsal kesimde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıp 6 ile 24 ay arasında dişi hayvan besleyip sayıyı 100’e tamamlayan kişiler için geçerli olacak.

Ziraat Bankası aracılığı ile yapılan düzenlemeler sonrasında şartlara uyum sağlayan kişilere devlet destekli olarak 150 bin lira kredi kullandırılacağı açıklandı. Tamamen faizsiz olan bu kredi ile birlikte bir yıl sonra 84 ay vadeyle eşit taksitlerle ödeme yapılabilecek. Projenin detaylarına bakıldığı zaman yararlanmak için belirli türlerin kapsam içine alındığı belirlendi. Bu türler; Kıvırcık, Karacabey Merinosu, Orta Anadolu Merinosu ve Anadolu Merinosu olarak açıklandı.

150 BİN LİRA HİBE DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

6-22

Ziraat Bankası destekli olarak verilecek 150 bin lira faizsiz kredi için bazı şartlar sunuyor. Bu şartlarla birlikte öncelikli olarak başvuru yapacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

Projenin birkaç ay devam edeceğinin belirtilmesinin ardından bu işi aktif olarak yapıyor olması ya da bu işi daha önce yapmış olması gerekiyor.

Bu süreçte ilk kez küçükbaş hayvan faaliyeti yürütmek isteyen vatandaşların açılan proje kapsamında değerlendirmeye alınmayacağı belirtildi. Bu süreçte süreci bilen tanıyan kişilerle risk faktörünü en az seviyeye indirmek esas alınıyor.