Bayrama sayılı günler kala peş peşe ödeme açıklamaları gelmeye başladı. Sosyal ve Ekonomik Destek ödemeleri, sosyal devlet anlayışı ile birlikte devamlı olarak yapılıyor. Ödemelerin akıbeti hak sahipleri tarafından merak edilirken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan son açıklamalar sonrasında hesaplara bayram öncesinde yatacağının müjdesi de verilmiş oldu. 

Enflasyon zam oranlarının açıklanması ve ödemeler üzerinde de etkili olmasının ardından SED ödemeleri için de zam açıklaması geldi. Bu süreçte SED ödemeleri temel ihtiyaçların karşılanması noktasında birtakım eksiklikler yaşayan vatandaşlara devlet tarafınan karşılıksız olarak yapılan ödemeler olarak ifade ediliyor. SED ödemesi almak ve bu konuda başvuruda bulunmak isteyenlerin öncelikli olarak sağlık raporu, gelir belgesi, kimlik numarası ve hazırladıkları bir dilekçe ile süreci tamamlamaları gerekmektedir. 

EVDE BAKIM PARASINA ZAM GELDİ

6-4

Bakıma muhtaç olan engelli ya da yaşlı bir yakınının bakımını üstlenen yakınları için devlet ekonomik destek sağlayabilmek adına evde baım aylığı veriyor. Enflasyon zammının açıklanmasının ardından evde bakım aylıkları bin 657 liradan 1 797 liraya kadar yükselmiş oldu. Daha önce aylarca ağır olarak silikozis hastaları için verilen destek ödemelerinin yaşanan artış sonrasından bin 819 liraya çıktığı ifade edildi. 

SED ödemelerinin tamamını Kurban Bayramı öncesinde vatandaşa mağduriyet yaşatmamak adına hesaplara yatırılacak. 

SED YARDIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Devlet tarafından verilen bu destekler vatandaşın ihtiyaçları doğrultusunda hayatlarını daha etkili biçimde geçirebilmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti olarak isimlendirilen bu süreç sonrasında ödemeler ve değerlendirmeler Aile ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tamamlanmaktadır. 

Başvuruda bulunabilmek için İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Müdürlükleri ya da hazırlanacak bir dilekçe sonrasında e devlet üzerinden başvuru gerçekleştirebilmek mümkündür.