Milyonlarca vatandaşın bayram öncesinde rahat bir nefes almasını sağlamak için devlet harekete geçti. Borç yapılandırması hakkında yeni bir düzenleme getirildi. Devletin getirmiş olduğu pişmanlığa dayalı hükümlerden yararlanan ve henüz beyanı gerçekleşmemiş olan kira geliri, değer artış kazancı, tapu harcı, serbest meslek kazancı gibi bildiriler üzerinden faydalanmanın mümkün olabileceği belirlendi. 

Yapılan yeni düzenleme sonrasında pişmanlık zammının tahsil edilmemesi için büyük fırsat getirildi. Vergi Kanunu çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonrasında ücret geliri elde eden esnafın basit usule dayalı olmasının ardından başvuru yapmaları halinde avantahlı duruma geçebilecekleri belirlendi. 

PİŞMANLIK ZAMMINA SON VERİLECEK!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından konu hakkında bir genelge yayınland. Detaylara bakıldığı zaman beyanı gerçekleşmemiş olan borçların bu süreçte eksik beyan edilmesi, kazanç ve vergiye tabi olan diğer durumların göz önünde bulundurulması halinde pişmanlık sonucunda ya da kendi istekleri ile beyanname verilmesi halinde yeni bir fırsat sunulacak. 

En son 30 Nisan tarihinden önce elde edilen gelirlerin ya da kazançların beyannamesi verilmemişse bundan sonraki dönemde başvurunun yapılması ve beyannamenin verilmesi halinde devlet nezdinde pişmanlık zammının silinmesine karar verilecek. 

31 AĞUSTOS'A KADAR BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR!

2-11

Düzenlemenin fırsatlarından yararlanabilmek için beyanda bulunmak esas alınacak. Başvuru yapmayan kişilerin fırsatlardan ve yeni düzenlemeden yararlanmasına izin verilmeyecek. Başvuru süreci için son tarih 31 Ağustos olarak açıklandı. Başvuru sürecinin vergi daireleri üzerinden yürütülmesi planlanıyor. Başvurular değerlendirmeye alınırken geçmişe dayalı olan bir vergi cezasının aranmayacağı belirlendi. Vergi karnesi ile kimlik numarası üzerinden yapılan başvurular süreçte esas alınacak.