Vakıfbank dünya genelinde yatırımcının ilgisinin yoğun olduğu bir alanda 5 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında tahvil ihracatı gerçekleştirdi. Kupon oranı başlangıç seviyesinin 62.5 baz puan altında ve % 5,5 oranında oldu.

2020 yılının sonlarına doğru gerçekleştirmiş olduğu mevduat bankaları tarafından ihraç edilen ilk sürdürülebilir. Eurobond işleminden sonra ikinci ihracatı da başarı ile tamamlayan Vakıf Bank 2. kez eurobond ihracatının ikincisini gerçekleştiren ilk mevduat bankası oldu. Konuya ilişkin değerlendirme yapan Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih konumu yapısı içinde en fazla sürdürülebilir kaynağa sahip banka olduklarını açıkladı. Ayrıca ikinci Eurobond ihracatımızı başarı ile tamamladık. İşlemi ortadoğu'dan Asya'ya İngiltere'den Amerika'ya dünyanın tüm bölgesinden 180'e yakın yatırımcıdan ihraç büyüklüğünün 4 katını aşkın talebin geldiğini belirledik. Gelen güçlü taleple birlikte 500 milyon dolar tutarında tahvilin kupon oranı başlangıç seviyesinden 62.5 baz puan altında oldu ve yüzde 5.5 oranında gerçekleşti. Nihai getirisi oran bazında %5,625 oldu.

İlk Kez Aralık 2020'de Gerçekleştirildi

Sürdürülebilir Eurobond ihracatı ilk kez Aralık 2020'de gerçekleştirildi. Avrupa merkezli sadece sürdürülebilir eurobondlara yatırım yapan fonlarla ilk defa ulaşıldı. Bu fonlar ikinci ihracatla çok daha güçlü bir talep gösterdi ve 500 milyon dolarlık Sürdürülebilir Eurobond işlemimizin başarısı ve yatırımcıya geri dönüşü bankanın bu alandaki başarısı, faaliyetleri ve kurmuş olduğu Sürdürülebilir Finansman Programı’nın başarısını bir kez daha ortaya çıkardı dedi.

Vakıfbank'tan Önemli Gelişme Çevre Dostu Ve Sosyal Temalı Krediler Finanse Ediliyor

Vakıfbank uluslararası piyasalarda kendini kanıtlayan bir banka olmanın yanı sıra sürdürülebilir bankacılık alanında da öncü ve aktif banka olduğunu kanıtladı. Banka Genel Müdürü sözlerini şu şekilde tamamladı. Başarıyla gerçekleştirilen sürdürülebilir sendikasyon kredisi ve sürdürülebilir eurobond ihracatı ile birlikte Fransız Kalkınma Ajansı ve Dünya bankası'nın da uluslararası kalkınma kuruluşları tarafından imzalanan sürdürülebilirlik temalı krediler güçlü adımlar atmamızı sağladı ve güçlü adımlar atmaya devam ettiğimizin de en büyük kanıtı oldu. Bu ihracat ile elde edilen kaynakla stratejik öncelikli konuların başında gelen sürdürülebilir bankacılık faaliyetleri ve bunun yanı sıra çevre dostu ve sosyal temalı kredilerin finanse edilmesi öncelikle kaynak yapısı içinde en fazla sürdürülebilir temalı fonlama yapısına sahip bir banka olarak biliniyor. Aktif olarak da sürdürülebilir temalı ürünlerin ağırlığını arttıracağız dedi.

Vakıf Bank'ın İtibarı Uluslararası Alanda Artıyor

Vakıfbank bu yıl mart itibariyle 1 milyar 750 milyon dolar değerinde Türkiye bankacılık sektörünün tek seferde ki en büyük meblağını gerçekleştirdi. Vakıfbank Genel Müdürü konu ile ilgili olarak yeni sürdürülebilir Eurobond ihracatı ile birlikte bu yıl iki büyük fonlama işlemini tamamlamış bulunuyor. Özellikle işleme gelen güçlü talep bankanın ülkemiz bankacılık sektörünün uluslararası piyasada kredibilitesi ve itibarını kanıtlamış oldu. Kaynak yapısının çeşitliliği uygun maliyetli uluslararası puanlama imkanları ve uzun vade seçenekleri ile yurt dışından ülkemize yepyeni kaynaklar temin edeceğiz dedi.