Altın yatırımcıları küçük büyük demeden her gün anlık olarak altın fiyatlarını takip etmeye devam ediyor. Bir dönem büyük zirveler yakalayan altın fiyatları hakkında yeni uyarılar gelmeye başladı. Altın fiyatlarının bir yükselip bir düşmesi de yatırımcının kafasını karıştırmaya devam ediyor. Yaşanan değişimler para piyasaları uzmanları ve altın uzmanları tarafından değerlendiriliyor. 

ALTIN UZMANINDAN KRİTİK UYARI GELDİ

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın piyasasını mercek altına aldı. Bu değerlendirme sonrasında altın yatırımcılarına önemli uyarılarda bulundu. 2020 yılının yaz aylarında altının ons fiyatında bir değerlendirme yapılmış ve 2.075 dolar seviyelerine ulaşmıştı. Bunun ardından 2021 yılında yaşanan gerileme ile altının ons fiyatı 1.898 dolar seviyelerine kadar gerilemiş oldu. Zaman zaman yaşanan inişler ve çıkışlar kafaları karıştırmıştı. 

Küresel çapta ekonominin toparlanma eğilimi, aşı çalışmaları, kısıtlamaların hızla kalkmaya başlamsı çeşitli olumlu etkilere neden olurken altın fiyatları da baskı altında kalmaya başladı. Baskı altında kalmasına rağmen geniş bant aralığında yaşanan dalgalanma oldukça dikkat çekti. 

ALTIN FİYATLARINDA EYLÜL AYI YENİ ZİRVE OLABİLİR

8-10

Altın fiyatlarında sürekli olarak yaşanan dalgalanmanın bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Yıl sonuna kadar düşüşler yaşanabileceği gibi bu süreçte yeni zirvelere de hazırlıklı olunması gerektiği belirtildi. Bunun yanı sıra altının Eylül ayı için yeni bir zirve fırsatı yakalayabileceği belirlendi. 

Eylül ayında altının ons fiyatının 1.960 dolar seviyesinde test edilebileceği düşünülüyor. Sanıldığı gibi olması halinde yine FED açıklamaları sonrasında yeni gerilemelerin yaşanabileceği de belirtilmiş oldu. Altın yatırımcıları için uzmanlar Eylül ayını gösteriyorlar.