Gündem

Uzman çavuş hakkında sucuklu yumurtadan 3 yıl istendi

Üç er ve bir uzman çavuş tarafından Şanlıurfa’da Suruç’ta bulunan 3’üncü Hudut ve Tabur Komutanlığı’na bağlı Karargâh ve Hizmet Bölük Komutanlığı’nda mutfak tim komutanı Uzman Çavuş Levent Y. hakkında askeriyeye ait erzak deposundan sucuk, yumurta, peynir aldığını dile getirmesinden dolayı bölük komutanı Üsteğmen H.İ.A.’ya şikâyette bulundu. Üsteğmen A. da kendisine şikayet edilen Uzman Çavuş Levent Y. hakkında ‘disiplinsizlik’ suçundan dolayı tutanak tuttu.Üsteğmen A. olay hakkında bazı askerlerin ifadelerini almaya başladığında Uzman Çavuş Levent Y. hakkında dikkat çekici açıklamalarla karşılaşmaya başladı. Askerlerden bazıları Levent Y.’nin askeriyeye ait olan depodan malzeme aldığını gördüklerini ve bazen de malzeme almak için askerleri gönderdiğini söylediğini tespit etti.  

ASKERLERLE YEDİK

İfadelerin alınmasının ardından savunması alınan Levent Y. ise “Ramazan ayında nizamiye nöbetimde sahur için evden malzeme getirdim. İstikaktan güzel yemekler çıkmıyor ve doyurmuyor. Evden getirdiğim malzemelerle sucuklu yumurta yapıp askerlerle yedik” dedi. Levent Y., suçlamaya konu malzemelerin pahalı olmadığını belirterek, “Suç olduğunu bile bile böyle bir eylem yapmam mümkün değil. 2 ay sonra düğünüm var, böyle bir suçu işleyerek neden meslek hayatımı riske atayım” diye konuştu.

ÇOK AĞIR BİR SUÇLAMA

Üsteğmen A.’nın tamamladığı soruşturma dosyasını disiplin kuruluna gönderdiği 26 Haziran tarihli sevk yazısında soruşturmaya konu olay için ise “13 Mayıs 2019 tarihinde İkmal Uzman Çavuş Levent Y., nizamiye nöbetinde erzak deposundan malzeme çıkarıp ızgara ve mangal yapmıştır” ifadeleri yer aldı. Levent Y.’nin yargılamasının yapılması istenen Askeri Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi ise 6 aydan 3 yıla hapis cezası istenirken Ankara Barosu’na üye Avukat Mehmet Erkan Akkuş, suçun maddi unsurlarının oluşmadığını savunarak “Uzman çavuşun askerlere ile birlikte, depodan sucuk ve yumurtaları aldıkları iddia ediliyor. Tanık ifadelerinin ise çelişkili olduğu anlaşılıyor. Bu duruma rağmen ‘askeri eşyayı çalmak’ gibi ağır bir suç olarak değerlendirmeye gidilmesi bize göre doğru değil” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı