Geçtiğimiz günlerde 4 sivili uzaya göndermeyi başaran Elon Musk, Twitter üzerinden bir paylaşım yaparak uçuş sırasında tuvalet kaynaklı sorunlar yaşandığını itiraf etti.

Gözden kaçırmayın

Usta Oyuncuya İğrenç Kumpas Kurdular! Dikkat! Siber Suçlar Uyarı Yayınladı Sizin De Başınıza Gelebilir! Usta Oyuncuya İğrenç Kumpas Kurdular! Dikkat! Siber Suçlar Uyarı Yayınladı Sizin De Başınıza Gelebilir!

Şirketi SpaceX üzerinden uzaya turist göndermeyi başaran Milyarder girişimci Elon Musk'tan gülümseten bir itiraf geldi.

Musk, Twitter'dan bir paylaşım yaparak, "Bir dahaki uçuşta kesinlikle daha gelişmiş tuvaletler kullanılacak” dedi. 

Musk, 4 kişilik sivil ekibin 3 gün boyunca dünyanın etrafında tur attığı Inspiration4 uçuşuyla, uzay turizmini resmen başlatmıştı.

Milyarder iş insanı Jared Isaacman, sağlık çalışanı Hayley Arceneaux, eski savaş pilotu Christopher Sembroski ve jeoloji profesörü Sian Proctor'ı taşıyan kapsül, paraşüt yardımıyla okyanusa inmişti.

Uzay turistlerini, arama-kurtarma ekipleri kapsülden çıkarmıştı.

Masrafları Jared Isaacman tarafından karşılanan uçuş, otomatik pilot tarafından gerçekleştirilmişti

Seyahatte yolcular, 3 gün boyunca dünyayı uzaydan görme deneyimi yaşamıştı.

"Daha yeni başlıyoruz"

Inspiration4 görevine liderlik eden Jared Isaacman, kapsülün başarı ile yeryüzüne ulaşmasının ardından "SpaceX'e çok teşekkürler. Bu bizim için harika bir yolculuktu ve daha yeni başlıyoruz!" derken, SpaceX'in sahibi milyarder iş insanı Elon Mask da sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaştığı mesajda "Tebrikler Inspiration4" ifadesini kullanmıştı.

Dikkat çeken isimler

ABD'li roket geliştiricisi SpaceX içinde astronot bulunmayan bir roketi başarılı bir şekilde fırlatmayı başardı, dünya çevresinde 3 günlük bir seyahat vadeden ve uzay turizmi için önemli bir adım olarak görülen Inspiration4, sivil mürettebatı ile de dikkat çekmişti.

38 yaşındaki milyarder iş insanı Jared Isaacman'ın finansmanını üstlendiği ve yolculara liderlik ettiği uçuşta NASA tarafından 2009'da yapılan astronot seçmelerinde 47 finalist arasında yer alan ancak sonunda ajansa katılmaya hak kazanamayan 51 yaşındaki fen bilimleri eğitmeni Sian Proctor da yer aldı. Doktor asistanı olan ve daha önce kanseri yenen 29 yaşındaki Hayley Arceneaux ve Lockheed Martin'de veri mühendisi olan 42 yaşındaki Christopher Sembroski de uçuşa katılan diğer isimler olmuştu.

Art arda denemeler

Daha önce İngiliz iş insanı Richard Bronson'un şirketi Virgin Galactic'in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen 100 kilometre yüksekliğe seyahat etmişti. Toplam 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, ABD'nin New Mexico eyaletinden fırlatılarak, sorunsuz şekilde yeryüzüne inmeyi başarmıştı.

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un, kendi şirketi Blue Origin'in geliştirdiği uzay aracıyla uzaya gerçekleştirdiği 4 kişilik seyahat ise sivil mürettebattan oluşan ilk pilotsuz uçuş olarak kayıtlara geçmişti.