Dünyayı üç gün boyunca uzaydan gözlemleyen turistler, başarılı bir şekilde dönüş yaptı.

Milyarder iş insanı Jared Isaacman, sağlık çalışanı Hayley Arceneaux, eski savaş pilotu Christopher Sembroski ve jeoloji profesörü Sian Proctor'ı taşıyan kapsül, paraşüt yardımıyla okyanusa indi.

inspiration4-ekip
Soldan sağa, Christopher Sembroski, Hayley Arceneaux, Jared Isaacman ve Sian Proctor

Dört yolcuda da herhangi bir sağlık sorununun olmadığı belirtildi, SpaceX'in iniş ve kapsülden çıkma anının gösterildiği canlı yayında turistlerin mutluluğu görülmeye değerdi. Canlı yayın sırasında Isaacman "Teşekkürler, SpaceX bizim için inanılmaz bir uçuştu" açıklamasında bulundu.

inspiration4

Jared Isaacma'nın SpaceX'ten "Inspiration4"  adlı girişimi satın alarak hayata geçen proje ile Jared Isaacman ve beraberindekiler  15 Eylül'de Florida'nın Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon-9 roketi ile fırlatılmıştı. Yeryüzünden 575 metre yükseğe çıkan kapsülün kontrolü Dünya üzerinden sağlansa da turistler her ihtimale karşı 6 aylık sıkı bir eğitimten geçmişti. Seyahetin tüm masrafları  ise Jared Isaacman tarafından karşılandı.

Turistler, 3 gün süren seyahetleri boyunca Dünya'nın çevresinde tur attılar.  "Inspiration4, SpaceX’in tamamı sivil bir ekiple Dünya'nın etrafında gerçekleştirdiği ilk sefer olmasından dolayı tarihi bir öneme sahip.  

Uzay turizmi giderek yaygınlaşıyor

Daha önce de  Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, sahibi olduğu Blue Origin şirtinin geliştirdiği uzay aracıyla 20 Temmuz'da 106 kilometre, İngiliz iş adamı Sir Richard Branson ise 11 Temmuz'da şirketi Virgin Galactic'in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre yüksekliğe çıkarak uzay seyahatini gerçekleştirmişti.

Tüm bu gelişmeler çok da uzak olmayan bir gelecekte uzay turizminin yaygınlaşacağını ve herkes için uzaya ulaşmanın mümkün olacağını gösteriyor.